Áldás a változás korában a vöröshere

 

A vöröshere az ehető gyógynövények egyike. Isteni, édes, finom és gyógyító! Kalciumban, fitoösztrogénben, ásványi anyagokban, nyomelemekben, proteinekben és flavonoidokban gazdag. Az utóbbi évek kutatásai azt is igazolták, hogy meggátolja a rákos sejtek növekedését. Különösen a változó korban lévő nőknek segít helyreállítani az ösztrogénszintet, enyhíti a menopauza kellemetlen tüneteit és meggátolja a melldaganat kialakulását. Gyermekáldásra váró nőknél fokozza a termékenységet.

 

vöröshere, lóhere, menopausa, mellrák, pikkelysömör, gyulladáscsökkentő, baktérium ölő

Népies elnevezései: réti lóhere, lóhere.

Az észak-amerikai indiánok erőt adó zöldségként hasznosították. Írországban hagyományosnak számít a vörösheréből készített kenyér. Az őskeresztények a növényben a szentháromság szimbólumát látták. A görögök, a rómaiak, az orosz népi gyógyítók, de még a kelták is ismerték és tisztelték a gyógyhatását. A vöröshere vagy lóhere a treff kártyaszín motívuma lett.

Évelő növény, a herefélék nemzetségének, a pillangósvirágúak családjának egyik legértékesebb, termesztett faja. Hazája Európa, Ázsia, emellett legelők, útszélek takarmánynövényeként a Föld északi féltekéjén mindenhol meghonosodott. Számos helyen ún. zöldtrágya céljára termesztik, mert értékes talajjavító tulajdonságú.

 

Jó fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő

A gyökértörzs (rhizoma) a talaj felszínéhez közel helyezkedik el, a gabonafélék és kapásnövények kitűnő előveteménye. Előnyös összetevőivel, így fehérjékkel és ásványi anyagokkal gazdagítja, erősíti a talaj nitrogénflóráját. A gyakori betakarításon átesett, fáradt földet újra termékennyé teszi. Takarmánynövényként termesztve évente akár háromszor is betakaríthatják, majd a jószágokat etetik vele.

 

Illatos virágzata bíborpiros, gömb vagy tojás formájú, tömött fejecskét formáz, amely kicsiny szirmok együtteséből áll. Ismert mézelő növényként is, mert a virágok nektarin tartalma, édes íze erőteljesen vonzza a méheket.

 

Jelentős gyógynövény. Elsősorban bíborpiros, vöröses virágait gyűjtik, mert gyógyhatású drogot tartalmaz. A sötétebb színű virágok értékesebbek, gyógyító hatásuk erősebb. A növény színének erőteljessége a benne található gyulladásellenes és antioxidáns hatású polifenolok, flavonoidok mennyiségére utal. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt kiválóan alkalmazható hörghurut, köhögés, influenza, valamint a torokgyulladást kísérő, duzzadt nyirokcsomók esetén. Fertőtlenítő hatása bélkólika és emésztőrendszeri fertőzés, valamint ételmérgezés utáni hasmenés és hányás fellépésekor is érvényesül.

 

Hurutoldás, ízületi bántalmak

A hagyományos kínai orvoslásban a vörösherét köptető, hurutoldó tulajdonsága miatt évszázadok óta használják. Elősegíti a máj-, epe-, ízületi- és reumás bántalmak gyógyulását. Fürdőként alkalmazva, más gyógynövényekkel társítva, hatásos a mozgásszervi gyulladásos megbetegedésekben.

 

 

Gazdag forrása a természetes fitoösztrogéneknek, amelyek szerkezetüket tekintve sok tekintetben hasonlítanak a női nemi hormonokhoz. A növény ennek köszönhetően segít csillapítani a menopauza kellemetlen tüneteit: az álmatlanságot, a hőhullámokat, a nyugtalanságot, a hirtelen rosszulléteket, a hangulatingadozást stb.

 

Elősegíti a szervezet tisztító és méregtelenítő folyamatait. Emiatt felhasználható a különböző tisztító és méregtelenítő kúrákhoz, valamint bőrbetegségek (kiütések, akne, ekcéma) és reuma gyógyításában. Még a pikkelysömör is eredményesen kezelhető vele.

 

Feltölt energiával

Nyugtató, görcsoldó és vizelethajtó hatása is figyelemre méltó. Könnyen emészthető glükóztartalmának köszönhetően serkenti az anyagcserét, csillapítja a fáradtság érzését, segít pótolni az elveszett energiát. Egy népi bölcsesség szerint a vöröshere harmonizálja a test funkcióit, és hozzájárul a kiegyensúlyozott energiaszint fenntartásához.

 

A biztonságos használat céljából ügyeljünk a következőkre

Magas fitoösztrogén tartalma miatt a fogamzásgátló tablettát szedő nők, valamint az ösztrogénfüggő elváltozásokban (egyes mell- és nőgyógyászati daganatoknál), továbbá a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők körültekintéssel fogyasszák a gyógynövényt. 

 

Kétéves kor alatt, várandósság, szoptatás idején ne használjuk. Egyéb esetekben pedig kisebb adagokkal elkezdve adagoljuk a vörösherét tartalmazó készítményeket – az ajánlott napi mennyiség pontos betartásával.

 

 

gyulladáscsökkentő

Oldd ki a húgysavat a testrészeidből, hogy megszűnjön a köszvény és az ízületi fájdalom
  A köszvény egy kóros állapot. Duzzanatot, merevséget és súlyos fájdalmat okoz, akár pár óra alatt. A fő oka a nagy mennyiségű húgysav, amely...
TOVÁBB
Egy keverék, mely elpusztítja az összes betegséget
  A cékla, sárgarépa és az alma leve összekeverve egy mágikus ital, amely világszerte csodálatos egészségügyi hatással rendelkezik!   Különféle...
TOVÁBB
Egy igénytelen fa gyümölcse kezeli a rákot
  Az eperfa igénytelen és sokat terem. Az eperfa levelét, ágát és kérgét is felhasználhatjuk gyógyászati célokra. Készíthetünk belőle lekvárt,...
TOVÁBB
A magyar népi gyógyászat legnagyobb titka a kövirózsa
  A kövirózsa népi gyógyászatunk egyik legalapvetőbb gyógynövénye. Már az ókor óta ismerjük és használjuk különféle gyógyászati célokra.   A...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
    A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa....
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Kulcs az égiek kapujához – Tavaszi kankalin
  A tavaszi kankalin, latin nevén Primula veris, apró, évelő növény, amelynek a...
Felfedezés Magyarország egyik leglenyűgözőbb természeti csodájában - a Rám-szakadékban
  Magyarország sokszínű és lenyűgöző tájakat kínál azoknak, akik szeretik felfedezni a...
Méhpempő: Az egészség varázslatos csodaszere
  A méhpempő a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, sárgás színű, savanykás,...
Nagyanyáink még tartották – Eltűntek a tyúkok a kiskertből?
  Nagyanyáink kertjéből még nem hiányozhatott a baromfi, de manapság mintha már nem lenne...

Címkék