A búza finomliszt a hazai konyha alapélelmiszere. Egyértelmű hátránya, hogy csak a gabona belső részét tartalmazza, a külső részét nem. Ennél fogva jóval alacsonyabb rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalommal bír a teljes őrlésű lisztekhez képest.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljes mértékben száműzni kellene a kiegyensúlyozott egészséges, vagy az energiaszegény étrendünkből, inkább csak arra kell törekedjünk, hogy ritkán, alkalomszerűen fogyasszuk a 100% finom lisztből készült ételeket, élelmiszereket.
Több lehetőségünk is van rá, hogy lecseréljük a finomlisztet. Többféle alternatíva is van rá, ha panírozni, sütni vagy sűríteni szeretnénk.
„A liszt nélkülözhetetlen alapanyaga ételeinknek. Elképzelhetetlenek lennének a mindennapok kenyér, sütemények és tészták nélkül. Igaz, hogy a legtöbben óvatosan fogyasztják ezeket a finomságokat, mivel nagyon hizlalnak. Főként akkor igaz ez, ha finomított fehér lisztből készülnek. A fehér liszt minden hasznos tápanyagtól megfosztott üres kalóriabomba, amely rostok híján pillanatok alatt felszívódik, elindítva ezzel a vércukorszint-ingadozás körforgását. Hosszú távon ez akár a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához és elhízáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy inkább egészséges alternatívákat válasszunk a teljes kiőrlésű lisztek és más növények (amaránt, barna rizs, tápióka, hajdina stb.) lisztjeinek formájában. További gluténmentes alternatívák: pl. kölesliszt, hajdinaliszt, amarántliszt, tápiókaliszt.
Ha az egészséges lisztek mellett a cukor helyett esetleg Steviát használunk a süteményeinkhez (a Stevia nevű növényből készült, teljesen természetes, kalóriamentes, a vércukorszintet csökkentő édesítőszer), akkor nyugodtan falatozhatunk a süteményekből, nem kell az elhízástól tartanunk.” (Lugosi Dóra)
Lenmagliszt
Készítése során a lenmagból kipréselik az olajat, majd lisztté őrlik. Nagy mennyiségben tartalmaz Omega3-at, ami fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet.
Kókuszliszt
Kókuszhúsból készítik el. Különlegesen gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban, fehérjében és rostban is. Semmiféle adalékanyagot nem tartalmaz.
Zabpehelyliszt
Egyszerűen csak daráld le a zabpelyhet kávédarálóban. Kiváló piskótasütéshez, palacsintához.
Gesztenyeliszt
A gesztenyeliszt a főzött gesztenye őrleménye, nagyon kellemes, jó illatú és sűrű, lisztérzékenyek számára is használható, mert nincs benne glutén.
Mákliszt
A mákliszt nem azonos az őrölt mákkal! Az ásványi anyagok közül foszfort, káliumot, magnéziumot, kalciumot, nátriumot és vasat, a vitaminok közül E-, B6-vitamint, biotint és pantoténsavat tartalmaz. Sütemények készítésénél használhatjuk, karakteres íze van.
Rizsliszt
Fehér és barna rizsből is készülhet. Nagyon jól használható omlós tésztákhoz. Tojásallergiában szenvedők nyugodt szívvel fogyaszthatják a rizslisztből készült ételeket, ugyanis nincs szükség tojásra, ha rizsliszttel sütünk.
Kölesliszt
Rosttartalma valamivel alacsonyabb a búzáénál, viszont gazdag B-vitaminokban és nyomelemekben. Tartalmaz fluort, ként, foszfort, vasat, kálciumot, magnéziumot, káliumot, cinket, valamint béta karotint.
Mandulaliszt
A mandulaliszttel biztonságosan süthetünk is. Nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat és rostot. Magas a fehérjetartalma ezért vegán ételek alapanyaga lehet.
Tökmagliszt
Magas E-vitamin és vas tartalma, valamint gazdag ásványi anyagokban. Inkább sós ízű ételek elkészítésére ajánlott.
Szezámmag liszt
Nagyon gazdag ásványi anyagokban és kimagaslóan sok benne a kalcium. Főleg azoknak ajánlott, akik tejfehérje allergiában szenvednek.
Teljes kiőrlésű liszt
Rengeteg B1-vitamint tartalmaz, amely a szénhidrátok anyagcseréjében tölt be fontos szerepet. Az ásványi anyagok közül megtalálható benne a magnézium, a réz, a mangán, a króm és a szelén, valamint olyan fontos nyomelemek, amelyeknek szintén kiemelkedő szerepük van az emberi szervezet működésében.
Tönkölybúzaliszt
A szükséges tápanyagok szinte mindegyikét tartalmazza, és kiválóan erősíti immunrendszerünket. Rosttartalma magas, tisztítja a beleket, javítja a vérkeringést, csökkenti az érelmeszesedést. Vitamin- és ásványianyag-tartalma egyedülálló: megtalálható benne szinte a teljes B-vitamin-csoport, és kiemelkedően magas az E-vitamin-tartalma. Esszenciáliszsírsav-tartalma jótékonyan hat az idegrendszerre.
Zabliszt
Rendkívül magas fehérje- és E-vitamin-tartalma. Ásványi anyagokban és rostban is gazdag. Rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, serkenti a bélműködést. A kimagasló tápértékű zabból készült liszt a tápanyag-összetétele alapján az egyik legkiválóbb biológiai értékű lisztfajta.
Hajdinaliszt
Magas rutintartalmánál fogva erősíti a kötőszöveteket, védi a szív- és érrendszert.
Ha a finomlisztet ezekkel a lisztfajtákkal helyettesíted, vagy kezdetben csak kiegészíted – mondjuk – fele-fele arányban, már sokat tehetsz az egészségedért.