A szarvaskerep hatóanyagai jó hatással vannak az idegrendszerre, megnyugtatják a fáradt idegeket, enyhítik a depressziós állapotot. Görcsoldóként és könnyű altatóként is használják a növényt.
Élőhelyére nem túl igényes. Nedves és kaszálóréteken, legelőkön, cserjések szélén, utak mentén, rézsűkön mindenütt megtalálható.
10-30 cm magas növény. Sárga színű pillangós virágai 4-8 virágból álló ernyőszerű fejecskébe tömörülnek.
A szarvaskerepnek a virágos szárát vagy csak a virágait hasznosítják. A begyűjtés virágzás közben, május és augusztus között történik. A leszedett növényi részeket megszárítják. Készülhet belőle tea forrázat, tinktúra és kapszula.
A szarvaskerep gyógyhatása
Nyugtató és könnyű altató hatása van a szarvaskerepnek. Az idegi eredetű alvászavarok, enyhe szívdobogásérzés, szorongás, depressziós állapotok ellen és a fokozott izzadtság kezelésére javasolják.
A szarvas kerep hatóanyagai jó hatással vannak az idegrendszerre. Megnyugtatják a fáradt idegeket, enyhítik a depressziós állapotot. Görcsoldóként és könnyű altatóként is használják a növényt.
Idegi eredetű panaszok kezelésére fogyasszunk szarvaskerepteát
Elkészítése
1 kávéskanál szárított gyógyfüvet forrázunk le 2 dl vízzel, hagyjuk ázni rövid ideig, majd szűrjük le. Enyhe szorongás, depresszió, szívdobogásérzés, fokozott izgatottság kezelésére igyunk a teából napi 3 csészével: reggel, délben és lefekvéskor. Alvászavarok esetén napi 2 csészével igyunk belőle, az egyiket délután 5-6 óra között, a másikat pedig közvetlenül lefekvés előtt. Kereskedelmi forgalomban kapható kapszulát vagy tinktúrát is használhatunk, követve a készítményhez mellékelt utasításokat.
Káros mellékhatása nem ismert.