Hazánkban a Macskakarom (Uncaria tomentosa) gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termék! Gyulladásgátló és tumorellenes hatása már régóta ismert.
A macskakarom használata hasznos lehet az előrehaladott rákbetegségben szenvedő betegeknél, mivel javíthatja életminőségüket, csökkentheti a fáradtság érzetüket és az életmeghosszabbító hatása is lehetséges.
A macskakarom (Uncaria Tomentosa) egy olyan kúszónövény, mely az amazonasi esőerdő fáira kapaszkodik erős tüskéivel, karmaival és innen indul el világhódító útjára.
Nevét a szárán növő görbe, karomszerű tüskékről kapta. Gyógynövényként való felhasználása egészen az inka civilizációig nyúlik vissza. Az őserdők lakói elsősorban gyulladáscsökkentőként, fertőzések kezelésére, daganatos elváltozások gyógyítására és ízületi panaszok enyhítésére használták.
Teljes érettségéhez, kifejlődéséhez 15-20 évre van szükség, ekkorra viszont elérheti a 30 méteres hosszúságot is. Az indiánok a növény leveleit és gyökerét is felhasználják a gyógyításhoz, fontos hatóanyagai azonban legnagyobb mennyiségben a növény belső kérgében és az ehető háncsrétegben találhatók.
A macskakarmot már évszázadok óta használják Dél-Amerikában különböző betegségek megelőzésére és kezelésére, úgy mint vírusos betegségek (herpesz és HIV), Alzheimer-kór, daganatos betegségek, gyulladások, láz, vérhas és ízületi gyulladás. A növényt az immunrendszer erősítésére, valamint az egészséges veseműködés támogatására is használták, valamint terhesség megelőzésére és megszakítására.
Gyógyszerként a növény belső kérgének és gyökerének kivonatát fogyasztották, melyek ma is kaphatók folyékony kivonat, kapszula és tea formájában.
A macskakarom iránt világszerte fokozódik az érdeklődés, ezért a perui kormány törvényben tiltotta meg a macskakarom nem regenerálódó háncsrészeinek begyűjtését, mellyel gátat szabhat az állomány kipusztulásának. Gondatlan begyűjtés esetén akár 2 év alatt kipusztulhatna ez az őshonos gyógynövény. A gyógyításban használatos kéreg visszanő, ha azonban a gyökeret éri sérülés, akkor a növény elpusztul.
A macskakarom gyógyhatásai
A macskakarom hatását több vizsgálat is igazolta. Felhasználási lehetőségei:
● erősíti az immunrendszert, fokozza a fehérvérsejtek aktivitását, az ellenanyagok termelődését, az idegen sejtek és kórokozók eltávolítását,
● csökkenti a vírusok, baktériumok és egyéb mikroorganizmusok elszaporodását,
● csökkenti a trombózis kialakulásának esélyét, javítja a kis erekben a keringést,
● csillapítja a gyulladásokat, elősegíti az ödémák gyorsabb megszűnését, csökkenti a fájdalmat,
● kutatások említésre méltó hatást értek el vele az arthritis (ízületi, gyulladás) és a bursitis (nyálkatömlő-gyulladás) kezelésénél,
● sejtvédő (antioxidáns) tulajdonságának köszönhetően segíti a szervezet regenerálódását,
● a bőr akut- és krónikus gyulladásait csökkenti,
● az Alzheimer-kórral összefüggő tanulmányok azt jelzik, hogy a macskakarom új utat nyithat a betegség kutatásában,
● értágító hatása révén csökkenti a vérnyomást, vízhajtó hatásánál fogva segít kihajtani a szervezetből a felesleges vizet,
● késlelteti az öregedést,
● gyógyhatása kimutatható daganatos megbetegedések, krónikus hepatitis C vírus (HCV), HIV és fibromyalgia esetén is.
Áldásos hatásai mellett fontos megemlíteni, hogy az amazonasi őserdőkben az ökológiai szempontokat messzemenően figyelembe véve a piacra termesztik ezt a növényt az ott élők. Ez a jövedelemforrás biztos megélhetést jelent számukra, s így nem kényszerülnek arra, hogy más növények termesztése érdekében kivágják a Föld oxigénháztartásában rendkívül fontos szerepet betöltő esőerdő fáit.
Intelmek a macskakarom fogyasztásával kapcsolatban!
Az ajánlott adagolás betartása mellett nincs mérgező hatása, biztonságosan szedhető, és nem igen okoz mellékhatást. Terhesség ideje alatt nem szabad fogyasztani, mivel fokozhatja a vetélés veszélyét. Érzékenyebb gyomrúaknál irritálhatja a gyomornyálkahártyát, ami gyomorfájást válthat ki.