A babérlevél közismert fűszernek számit, de tudod-e, hogy nem csak a babos ételeket ízesítheted vele, hanem a sajgó ízületek ellen is bevetheted! Fedezzük fel újra a babért! Talán egy hétköznapi növény válhat egy sokakat érintő és az életet megnehezítő probléma segítőjévé.
A babérlevelet évezredek óta használják, hiszen különleges ízt ad az ételeknek. A babért a főzés utolsó szakaszában rakjuk csak ételeinkbe, mivel ha túl sokáig főzzük kesernyéssé teszi az ételt.
Népies elnevezései: albertlevél, szagos levél, illatfa, bürbérfa.
Babértörténelem
A Kis-Ázsiában, a Földközi-tenger vidékén és az Atlanti-óceán mediterrán éghajlatú szigetein vadon terem. A kultúrákban növő örökzöld cserje vagy fa egészben használt levele, értékes karakterű fűszer. Idehaza üvegházban, vagy az ország enyhébb klímájú vidékein szabad földön termeszthető. A Törökországban és Kaliforniában termett levelek a legkeresettebbek.
Apolló szent növényeként ismerték az ókori Görögországban a babérlevelet. Apolló volt az orvostudomány és a gyógyítás istene, de nem csak a testet gyógyította, hanem a lelket is megtisztította. Képes volt feloldozni a háború ideje alatt elkövetett bűnök alól. Ezért vált később a babérlevél a győztes római katonák jelképévé.
Hiedelmek szerint a babér képes megvédeni a testet bármilyen külső sérelem, támadás ellen. Az indiánok babérfüst segítségével érték el a lélek nyugalmi állapotát. Babérfüst belélegzésével tisztították meg a tüdejüket és a melléküregeket.
A középkorban az a hír járta, hogy a pestist is meg lehet gyógyítani a babérlevél segítségével. Az összezúzott és szeszbe áztatott babérlevél jó orvosságnak számított a láz csillapítására is.
Az ízületi betegségek és az ezzel járó fájdalmak egyik leggyakoribb problémánk a kor előrehaladtával.
Egészségügyi statisztikák szerint a magyar összlakosság 35%-a valamilyen reumatikus betegségben szenved, a 65 év feletti életkorban pedig már eléri a 80%-ot is ez az arány.
Ha úgy érzed, hogy kattognak az ízületek és fájdalmas minden mozdulat a babér tud segíteni.
Az ízületek a csontok érintkezésénél lévő porcos tokokban elhelyezkedő szervek, melyek lehetővé teszik a csontok mozgását, csökkentik a csontvégekre jutó rázkódásokat. Az ízületi felszín gyulladása (arthritis), sérülése vagy degeneratív károsodása (arthrosis) fájdalommal és mozgáskorlátozással járó folyamat, melyeket reumatizmusnak nevezünk. Az ízület egy élő szövet, melyre a dinamikus változás jellemző, folyamatosan kopik, és folyamatosan megújul. Ha e folyamat egyensúlya megbomlik, akkor az ízületi szövet eltűnik, és nem képződik újra.
Egészségednek és mozgásképességednek megőrzése szempontjából fontos, hogy gondját viseld ízületeidnek és elkerüld a túlzott igénybevételt. Erre a problémára is van gyógynövényes terápia, természetes megoldás mellékhatások nélkül.
A gasztronómiában alkalmazott és általad is ismert babérlevél illetve annak olajos kivonata gyulladáscsökkentő hatással bír, így mérsékli a fájdalmakat. Magas ásványi anyag tartalma révén segíthet helyreállítani az ízületeket és meggátolhatja a további károsodásokat. Ezen felül eltávolíthatja a káros anyagcseretermékeket az ízületekből.
A babérolaj elősegíti a kalcium felszívódását, a kollagén összefogását, mérsékli az ízületi kopást és javítja az ízületek mozgathatóságát.
Számos gyógynövény- és bioboltban valamint egyre több patikában megvásárolható a babérolaj.
A babérlevél gyógyhatása
● jó hatással van a légzőszervrendszerre, hatásos gyógyszer hörghurut, gégegyulladás, influenza és az asztma gyógyításában a korai stádiumban, köptető, hurutoldó, köhögéscsillapító,
● veseelégtelenségre és vizelethajtóként is bizonyított,
● ízületekre bedörzsölőszerként fájdalomcsillapításra is alkalmazható,
● hatékony bélgombák ellen, különösen a Candida gombafajoknak kell tartani gyógyerejétől,
● emésztési zavaroknál erjedés és rothadásgátló hatású, segíti az emésztést, étvágyjavító és megszünteti a puffadást, illóolajtartalmának köszönhetően kiváló szélhajtó és méregtelenítő,
● nagy szerepe van az idegi eredetű emésztési zavarokra (Anorexia),
● vírus-, baktérium- és gombaölő hatású,
● nyugtatólag hat az idegrendszerre relaxáló hatású, enyhe altatószer,
● felhasználható még bőrkiütésre, izomfájdalomra, furunkulusra, gennyes sebekre, migrénes fejfájásra,
● szájüregi betegségek kezelésére és a herpesz vírus okozta kellemetlen tünetek enyhítésére is alkalmazható.
A babér felhasználási módjai
● ételekbe fűszerként,
● tea: 10 g szárított levelet 1 liter vízben megfőzünk, majd állni hagyjuk 10 percig, leszűrjük és csak napi 2-3 csészényit fogyasztunk belőle,
● olajos kivonat (belsőleg napi 2 mokkáskanál, külsőleg nagyon vékonyan ízületekbe bedörzsölni),
● illóolaj – aromaterápia,
● ülőfürdő készítéséhez 1 liter levélből készült főzetet adunk a fürdővízhez, és 10-15 perced benne tartózkodunk, érdemes este lefekvés előtt alkalmazni nyugtató és altató hatása miatt,
● tinktúra fogyasztása naponta 3x1 kávéskanálnyi,
● csótányriasztóként (az állatok járataihoz darált babérlevelet szórunk),
● kozmetika, bőrápolás (ipari felhasználás).
Intelmek a babérlevél fogyasztásával kapcsolatban!
Az egyszerre nagyobb mennyiségben alkalmazott babérlevél hányingert, émelygést okozhat.