Ha stresszes az életünk, szorongunk valamiért, vagy a depresszió tüneteit észrevesszük magunkon, akkor nem kell rögtön gyógyszerhez nyúlni. Ezek a tünetek szinte már népbetegségnek számítanak. Kapcsoljuk ki testünket mozgással, elménket pihenéssel, kirándulással, relaxációval. A természetes gyógymódok, gyógynövények segítenek ebben is.
Citromfű tea
Oldja a depressziót, ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Gyomorrontás, gyomorsav túltengés ellen is alkalmazható, serkenti az emésztést. Alkalmazható fejfájás, álmatlanság és alvászavarok esetén is.
Elkészítése: 1 csésze forró vízbe tegyünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta háromszor fogyasszunk 1-1 csészével 4-6 héten át.
Levendula tea
Idegnyugtató, görcsoldó, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő hatású gyógynövény. Alkalmazhatjuk idegi alapú alvászavarokra, idegességre, nyugtalanságra, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére.
Elkészítése: 1 csésze forrásban lévő vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le.
Levendula tinktúrát fogyasszunk álmatlanságra, idegi alapú alvászavarokra. Egy teáskanálnyi tinktúrát keverjünk el vízben, és igyuk meg.
Macskagyökér tea
A macskagyökér alvászavarokra, idegesség kezelésére, nyugtató, stresszoldó hatású.
Elkészítése: Forrázzunk le 3 dl vízzel 1-2 teáskanálnyi összevágott macskagyökeret, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le.
Macskagyökér fürdő (nyugtató, enyhe altató hatású) idegességre és alvászavarok kezelésére.
Elkészítése: Hagyjunk állni 100 gramm macskagyökeret 1 liter vízben fél napon keresztül, szűrjük le és öntsük a fürdővízhez.
Orbáncfű tea
Depresszió, idegesség és alvászavarok esetén fogyaszthatunk orbáncfű teát is. Az orbáncfű az idegrendszerre ható gyógynövények közül a leghatékonyabb. Az idegállomány sérülés okozta zavarainál, szellemi kimerültség és depresszió ellen legrégebben alkalmazott gyógynövény.
Elkészítése: Forrázzunk le két teáskanál szárított orbáncfüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Rendszeres fogyasztása fokozza az epetermelést, és szabályozza a keringést. 3-4 hét után érezteti hatását.
Hársfavirág tea
A Magyarországon is őshonos hársfa virágjának teája erősíti az idegrendszert és elűzi a feszültséget, így segíti az alvást. Nyugtató és idegerősítő stresszes életmódnál, pánikrohamok esetén, és enyhíti a stresszhelyzetekben fellépő erős szívdobogást.
Álmatlanság ellen lefekvés előtt 1 csésze hárfateát érdemes elkortyolgatni kevés mézzel, melyet így készítsünk el: 1 evőkanálnyi virágot forrázunk le 2 dl vízzel, fedjük le és hagyjuk 15 percig állni, majd szűrjük le.
Naponta is fogyaszthatunk belőle 2-3-szor 2 dl-t, mivel ez az egyik legfinomabb üdítő gyógytea.
Édesgyökér tea
A keleti gyógyászatban leginkább görcsoldóként, köptetőként és immunerősítőként tartják számon, ám egyes kutatások szerint az idegi feszültséget is csökkenti, glicirhizzin tartalmánál fogva mérsékli a kortizol, vagyis a „stressz hormon”szintjét.
Vérnyomásemelő hatása miatt hipertóniás betegek és vesegondokkal küzdők számára, valamint várandósság idején nem ajánlott fogyasztása!