A kukoricabajusz belsőleg a népi gyógyászatban elsősorban húgyúti problémák (vesekő, vesehomok, hólyaghurut, húgyúti gyulladások, vese eredetű folyadék visszatartás) megelőzésére, köszvényre, cukorbajra, ödémára alkalmazzák, de gyakori része a fogyasztótea keverékeknek, enyhe vizelethajtó hatású.
A kukoricabajusz – a szárított bibeszál – szaponint, cseranyagot, karvakrol tartalmú illóolajat, barna és sárga színanyagot, zsírosolajat, karvakrol illóolajat, pentozánt, keserű glikozidát, flavonoidokat, káliumsókat nagy mennyiségben tartalmaz.
A kukoricabajusz olyan nyomelemet tartalmaz, mint a vas, foszfor, magnézium cink. Megtalálható benne a B-komplex, az E-, C- és az A-vitamin is.
Kimutatott foszforsótartalmánál fogva angolkórnál, hátgerincfájásnál előnyösen használható. Köhögés, elnyálkásodás ellen a bajuszt rendszerint a kukoricaszemmel együtt főzik meg, és szüredékét cukorral vagy mézzel erősen ízesítik, majd forrón adják a betegnek.
A kukoricabajusz kissé élénkítő hatású, de kivonatával májelégtelenséget, magas vérnyomást is kezelhetnek. A kukoricabajuszból és a buroklevelekből készült borogatás segít a gennyes sebek felfakadásánál.
A nők számára kitűnő a kukoricabajusz tea, főleg a menstruáció, vagy a menopauza idején.
A diétázóknak is érdemes rendszeresen kortyolni, akár napi 2-3 csészével a teából, mert serkenti az emésztést, így megkezdődik a zsírégetés.
Július, augusztus hónapban gyűjthetjük a bajuszt. A buroklevelek alatti, belső, egészséges, szép sárgászöld színű szálak a gyógyászati szempontból értékes részek. Megszárítjuk napfénymentes, szellős, meleg helyen, szárítás után pedig száraz helyen tároljuk felhasználásig. Szárított állapotban teának használhatjuk.
Kukoricabajusz tea készítése: 3 dl vizet felforralunk, 2 evőkanál szárított kukoricabajuszt teszünk a forrásban lévő vízbe. 1-2 percig még főzzük, majd leszűrve, esetleg mézzel ízesítve fogyasztjuk.
Gyakran keverik más hasonló hatású növényekhez, melyeknek hatását erősíti. Felnőttek gyógyszermennyiségben az orvossal megbeszélve alkalmazhatják.
Utasítás szerinti használata esetén mellékhatás, mérgezés nem ismeretes.