A quinoa rendkívül jó hatással van a szervezetre és az egészségre, ezen felül segít csökkenteni a szívroham és a magas vérnyomás kockázatát.
Szuperélelmiszerként is emlegethetnénk quinoát, hiszen egészségünkre számtalan jótékony hatással lehet. Fontos szerepe lehet a gluténmentes étkezésben, magas a fehérjetartalma és még finom is.
Gabonaként emlegetik, azonban a quinoa a spenóthoz és a céklához hasonló figyelemre méltó kicsi, gluténmentes, szemes növény, ami elképesztő dolgokat tesz a szervezeteddel, ha beépíted az étrendedbe.
Kutatások bizonyítják, hogy ha csökken a gluténtartalmú gabonafélék, vagy legalább a búza bevitele a szervezetünkbe, akkor jobban érezhetjük magukat, és még fogyhatunk is.
A quinoa tele van aminosavakkal, vitaminokkal és rostokkal, tartalmaz kalciumot, foszfort és vasat is.
Quinoa történelem
A Quinoa (ejtsd ’kinoa’) az Andok területéről származik, Ecuadorban, Bolíviában, Columbiában és Peruban őshonos.
Az inkák a magok anyjának nevezték és szent növénynek számított.
Dél- Amerikában, az Andok magasan fekvő területein termesztették. 5ooo éve használják a vidéken élők alapélelmiszerként. A spanyol hódítók, nem ismervén a quinoa jótékony hatásait, megtiltották az indiánoknak a quinoa termesztését, aminek következtében a növény csaknem teljesen eltűnt. 198o-ban fedezte fel újra és ismertette meg a nyugati világgal két amerikai, akik elkezdték termeszteni Coloradóban.
A quinoa akkor a legédesebb, ha 38oo méter feletti magasságban terem.
Hogyan használjuk a quinoát?
A quinoát mindig alaposan ki kell áztatni. Tegyük szűrőbe, engedjünk rá hideg vizet addig, míg a habzó réteg el nem tűnik. Kóstoljunk meg néhány magot, és ha keserű az ízük, mossuk tovább.
A quinoát főzés után felhasználhatjuk salátákhoz, köretekhez, müzlihez, vagy pudingokhoz. Lisztként gluténmentes péksütemények készítéséhez használhatjuk.
Mit tartalmaz a quinoa és milyen gyógyhatásai vannak?
● Magas a fehérje tartalma. Több benne a protein, mint a kölesben, vagy a búzában.
● Jelentős mennyiségű B2-vitamint tartalmaz, mely segít csökkenteni a migrénes fejfájások gyakoriságát.
● A quinoában található szaponin fertőtlenítő hatással rendelkezik, ezért alkalmas a bőr sérüléseinek kezelésére.
● Nagyon jó választás vegetáriánusok számára.
● A quinoa lizin tartalma elősegíti a szövetek növekedését és gyógyulását.
Quinoa rizs helyett egy egészséges választás
Készítsd el a quinoa-t a rizshez hasonlóan, ha tudsz rizst főzni, a quinoa is sikerülni fog. Kétszerannyi vizet ráöntve 12-18 perc alatt elkészül.
Tálalhatod húsételek mellé köretként, használhatod levesbetétként, összekeverheted zöldségekkel, sütheted is velük pont úgy, mint a rizst.
Quinoa gabonapehelyként
Eheted reggelire gabonapehelyként is, miután megfőzted ugyanúgy, mint a zabkását szokás tejben vagy vízben. Tehetsz hozzá friss-, vagy aszalt gyümölcsöt, joghurtot vagy mézet is. Igazán jól kezdheted vele a napot, fehérjével, vitaminokkal feltöltve a szervezetedet.
Figyelmeztetés a quinoa használatával kapcsolatban!
A quinoát is mértékkel fogyasszuk. A quinoa szemeket szaponin borítja. Fontos, hogy ezt a szaponin réteget felhasználás előtt alaposan kiáztassuk, mivel ha ez nem történik meg, akkor keserű lesz az ételünk. A quinoa ugyan nem tartozik az allergén növények közé, de jó ha tudjuk, hogy oxalátokat tartalmaz. Aki oxalátmentes diétát alkalmaz, az kerülje a növény használatát.