Minden nap hallhatunk az egészséges táplálkozásról, mely már napjaink slágertémájává vált. Az alábbiakban felsorolt élelmiszerek fogyasztásával akár a komolyabb betegségeket is megelőzhetjük. A felsorolás nem teljes, hiszen sok olyan gyümölcs, zöldség maradt ki, melyek szintén megelőző-, gyógyító hatással rendelkeznek.
Amaránt
Az egyik legősibb kultúrnövény. Magas arányban tartalmaz esszenciális aminosavakat és rostokban nagyon gazdag. Csökkenti a koleszterin szintet, ezen kívül kalcium és magnézium is van benne.
Ananász
Jelentős C- és E-vitamin tartalma mellett káliumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Zsírégető és hangulatfokozó hatású.
Aszalt szilva
Megfelelő folyadékbevitel mellett ideális hashajtó, mely számos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Ezen kívül lassítja az öregedés folyamatát.
Áfonya
Rostban gazdag, a szájban lévő gyulladást csökkenti, de gyomor- és bélproblémákra is kiváló, valamint felfázás ellen is hatékony. Vérfrissítő, méregtelenítő.
Barna rizs
Zsírban oldódó vitaminokba gazdag, és miután gluténmentes, allergiások is fogyaszthatják.
Brokkoli
Kevés kalóriát, de annál több vitamint tartalmaz. 100 g brokkoli fedezi a napi C-vitamin szükséglet felét. Karotin tartalma segít a rákmegelőzésben, a szélütés és a keringési zavarok ellen.
Cékla
Magas vas- és folsav tartalmú, segíti a várképződést. Antibakteriális és magas ásványi anyag tartalma erősíti az immunrendszert.
Cikória
Káliumban, vasban, folsavban és C-vitaminban gazdag.
Csicseriborsó
Telít, emiatt diétásoknak ideális. A fehérjében gazdag borsószemek védik a bélflórát és a vércukor szintet is egyenletesen emelik. Azonban nem szabad túl sokat enni belőle, mert szédülést, hányingert okozhat.
Dió
B-vitamin tartalma miatt első osztályú agykarbantartó. Ezen kívül omega-3 zsírsavat is tartalmaz, mely az érrendszeri betegségek ellen hatásos.
Eper
Magas C-vitamin tartalmú, antibakteriális hatású, folsav és vas tartalma miatt segíti a sejtek megújulását és a rákmegelőzésben is hasznos.
Földi szeder
Flavonoid tartalma miatt erősíti az immunrendszert, védi az érfalakat, csökkenti a vérnyomást és rákmegelőző hatású.
Füge
Aszalva és frissen is jótékonyan hat. Kiváló a sav-bázis egyensúly helyrebillentéséhez, semlegesíti a gyomorsavat, ami a túlzott gyomorsavtermeléssel összefüggő betegségek esetén a szükséges diéta egyik fontos elemévé teheti.
Fokhagyma
Antibakteriális, mely a vírusokat és az élősködőket is elűzi. Herpesz és bőrgomba ellen is érdemes kipróbálni. Ezen kívül immunerősítő, csökkenti a vérnyomást és állítólag a rákos sejtek terjedését képes meggátolni.
Grapefruit
Főként fogyókúrázók kedvelik, hiszen kalóriagyilkosnak is nevezik. Vízhajtó, salaktalanító, serkenti a vörösvérsejtek képződését. Egy közepes grapefruit fedezi a napi C-vitamin adagunkat és A-vitamin adagunk harmadát.
Gyömbér
Szabályozza a gyomor- és epesav termelést, utazási betegség ellen is jó, gyulladáscsökkentő, védi az ereket és az idegeket.
Hajdina
Káliumban és vasban gazdag, valamint támogatja a melatonin nevű hormon termelését, mely a jó alvásért felel. Alvászavarok esetén tehát ki lehet próbálni.
Kaktuszfüge
Magas vitamin-, ásványi anyag- és rosttartalma miatt került a listára. Védi a prosztatát.
Kamut
Vajhoz hasonló ízű ősi gabonafajta. Csökkenti a koleszterin szintet, és a vérnyomást, illetve székrekedés ellen is beválik. A gluténérzékeny emberek 70 %-a a kamutot minden gond nélkül képes beépíteni az étrendbe.
Káposzta
Ideális fehérjeforrás, mely magas kalóriatartalommal is bír. Csontritkulás ellen is ideális megelőzésképpen. Köménymaggal könnyebben is emészthető.
Kelkáposzta
Gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban. Magas rosttartalma telitettség érzést nyújt, ami segít a fogyókúrában. Támogatja a szervezet méregtelenítését, valamint rákmegelőző hatása is ismert.
Köles
Számos pozitív hatása közül kiemelendő magas kovasavtartalma, mely látványosan képes megszépíteni a bőrt, a hajat és körmöt, fluortartalma a fogzománcot védi. Lúgos kémhatása miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani. Gluténmentes, emiatt kisbabák és gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Lazac
Omega-3 zsírsavakban gazdag, mely által frissen tartja az agyat, ami az Alzheimer-kór megelőzősét segíti elő.
Lencse
Magas fehérjetartalmú, cink, kálium, magnézium és a foszfor a fő erénye. Támogatja az izomműködést és az immunrendszert.
Lenmag
A belőle készült olaj csökkenti a koleszterin szintet, védi a nyálkahártyát és a belek falát. Naponta egy-két kanállal fogyaszthatjuk joghurtba vagy müzlibe keverve.
Makadámia dió
82 százaléka telítetlen zsírsav, mely a koleszterinszint csökkentést segíti. Ásványi anya tartalma a szív- és érrendszert erősíti, vitaminjai a sejtmegújulásban járnak közben. Magas kalóriatartalma miatt mértékkel fogyasztandó.
Mandula
Nagyon magas fehérjeforrás, mely támogatja az agyi funkciókat és csökkenti a koleszterint. Javítja a vérkeringést.
Mangosztán
Nálunk még alig ismert egzotikus gyümölcs, mely egy alma méretű ringló szilvára emlékeztet. Antibiotikus és immunrendszer erősítő hatása kiemelkedő.
Mogyoró
Csökkenti a koleszterinszintet, 60 %-a telítetlen zsír és 16 %-a fehérje. Magas kalóriatartalma miatt napi maximum egy marékkal fogyasszuk.
Málna
Ásványi anyagokban gazdag (magnézium, kalcium, kálium), védi a szemben található apró ereket. Jó gyulladáscsökkentő, illetve a hajat és a körmöket erősebbé varázsolja.
Napraforgó mag
Telítetlen zsírsavat tartalmaz, ami vérnyomás csökkentő hatással bír. Védi a szív- és érrendszert, segít a fogínygyulladás megelőzésében.
Paradió, brazil dió
Gazdag a rák megelőzésében fontos szelénben, de foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat és fehérjét is tartalmaz.
Quargel vagy harzi sajt
30%-a fehérje és csak 0,5 %-a zsír. Diéták és különféle kalóriacsökkentett táplálkozásban ideális. Magas kalciumtartalma miatt erősíti a csontokat.
Quinoa
Köleshez hasonló mag, magas fehérjetartalma miatt vegetáriánusoknak is ideális, de a gluténérzékenyek is ehetik. 100 grammja fedezi egy felnőtt férfi vas szükségletét.
Paradicsom
Véd a rák ellen. A spermákat aktívabbá teszi, ezen kívül vízhajtó, csökkenti a vérnyomást. A még be nem érett zöld paradicsomot ne fogyasszuk szolanin tartalma miatt, mert rosszullétet okoz.
Repceolaj
Csökkenti a rossz- és emeli a jó koleszterint-szintet. Véd a szívinfarktus és a szélütés ellen.
Répa
100 grammja 11 gramm béta-karotint tartalmaz, amivel rekorder. Regenerálja a szemidegeket, az agyi idegeket és a nyálkahártyát, de székrekedés ellen is kiváló.
Ribizli
Nemcsak C-vitamin tartalma magas, hanem a rák megelőzésben, koleszterinszint csökkentésben és magas vérnyomás ellen is jól hasznosítható.
Rozs
Magas rosttartalmú, esszenciális zsírsavjai (lizin, theorin, methionin) erősítik az immunrendszert.
Sárgabarack
Gazdag ásványi anyagokban, különösen magnéziumban és vitaminokban. Segíti a vérképződést. Védi a nyálkahártyát, javítja a látást, illetve jó hatással van a szív- és érrendszerre is.
Sörélesztő
Több mint fele aminosav. Testápoláskor is igen hasznos: pattanás, ekcéma és kiütések ellen is bevethető, de a bőrt és a hajat is ápolja.
Stevia
A kalóriamentes cukorhelyettesítő.
Szezámmag
Természetes vérnyomás csökkentő. Védő réteget képez a gyomor és a belek falán.
Teljes kiőrlésű kenyér
Háromszor több rostot tartalmaz, mint ugyanennyi fehér kenyér. Káliumban, magnéziumban és vasban gazdag. Csökkenti a koleszterin szintet és hosszútávon a jóllakottság érzését kelti.
Tojás
A könyv szerzője ideális fehérjeforrásnak nevezi, illetve a benne levő lecitin koleszterincsökkentő hatása miatt tartja egészségesnek.
Tök
Magas káliumtartalma a veséknek és a kiválasztásnak kedvez. A szem, az anyagcsere és a nyálkahártya számára kedvező tulajdonságokkal bír. Olaját a legértékesebbek között tartják számon, mivel pozitív szerepet játszik a D-vitamin, valamint különféle hormonok termelődésében.
Vörös káposzta
Magas rosttartalma lehetővé teszi a bélrendszer kitakarítását. Emellett rákmegelőző tulajdonsága is van. Nem terheli meg annyira az emésztőrendszert, ha köménnyel együtt fogyasztjuk.
Zab
Betegek diétás étrendjébe hól illeszthető, mert nem terheli a szervezetet és sok energiát szolgáltat. Rákmegelőző hatást is tulajdonítanak neki.
Ezek az élelmiszerek az alapján kerültek kiválasztásra, hogy minél több ember számára elérhetőek és fogyaszthatóak legyenek. A tejtermékek éppen emiatt nincsenek említve (kivéve a harzi sajtot), mert a tejallergiás emberek számára nem tartoznak a legegészségesebb étel kategóriába. Hasonló okokból került be több, gluténmentes élelmiszer, hiszen a gluténérzékenyek számára komoly nehézséget jelenthet a kellően változatos étrend kialakítása.
A mézes kenyeret állítólag láz ellen is bevetették régen, a mézeskalácsot a fény és a tavasz eljövendölésért készítették, és a fahéjnak, mint domináns fűszernek is megvan a maga szerepe: jótékonyan hat az immunrendszerre antibiotikus hatása miatt.
Érdemes használni ezeket az összetevőket, mivel nem kell hozzá különösen elrugaszkodni a hagyományoktól. Sütéshez a fehérliszt helyett használhatunk teljes kiőrlésű liszteket, rozslisztet vagy tönkölyliszt, cukor helyett steviát, forralt borhoz fahéjat. A halételek is kiválóan beilleszthetők az ünnepi ételek sorába, a töltött káposzta készíthető barna rizzsel vagy kölessel is.