Szinte már mindenki hallott a kókuszzsírról, sokan azonban nem tudják, hogy ez a növényi zsiradék nem csak egy egészséges konyhai alapanyag, melyben elkészíthetjük ételeinket, hanem betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet.
A kókuszzsír egy igen sokoldalúan felhasználható alapanyag betegségek megelőzésére, kezelésére és a szépségápolás területén is. Tudd meg mi mindenre képes külsőleg és belsőleg.
Mire használhatjuk fel a kókuszzsírt?
A kókuszzsír fő felhasználási területe a konyhában van, hiszen tulajdonképpen bármilyen ételt elkészíthetünk vele, mivel nincs kókusz aromája.
Vaj és margarin helyett is használhatjuk. A kókuszzsír nagyszerű helyettesítője bármilyen étolajnak vagy állati eredetű zsiradéknak, ráadásul a kókuszolaj használatával egészségünket is maximális mértékben óvjuk.
Igen lényeges előnye még a kókuszzsírral való főzésnek, hogy mivel nagyon magas a hőstabilitása, ezért többször is fel lehet használni az olaj minőségromlása nélkül.
A kókuszzsír jótékony hatásai
A kókuszzsír egyik fő összetevője, a laurinsav igen erőteljes vírus-és baktériumölő képességekkel rendelkezik. A kókuszzsírban 50%-os arányban található meg a laurinsav. Az anyatejben is van laurinsav, ami eredményesen megvédi a csecsemőket a különféle fertőzésektől.
A kókuszzsírban jelen lévő telítetlen zsírsavak mindegyike rendkívül hatékonyan lép fel a különféle kórokozók ellen, legyen az akár gomba, vírus, baktérium vagy parazita.
Védi a szív- és érrendszert
A kókuszzsír a koleszterinszint egészséges szintjének megtartásához és az érfalak rugalmasan tartásához nagyszerű segítséget nyújt.
A kókuszzsír magas telített zsírsav tartalmának köszönhetően hő hatására sem bomlik le, így használatával nem kell tartanunk a transz-zsíroktól sem, melyek komoly veszélyt jelentenek a szív-és érrendszer számára.
Támogatja az emésztőrendszert
A kókuszzsír közepes láncú zsírsavjai rendkívül hatékonyan képesek elpusztítani az emésztőrendszerben jelen lévő káros baktériumokat, gombákat és parazitákat. Ennek köszönhetően a kókuszzsír kitűnően méregteleníti és tisztítja a bélrendszert, s ezzel képes helyreállítani a bél és a gyomor normális működését. Így többek között igen jótékony hatású lehet az irritábilis bél szindróma, vagyis az IBS kezelése terén is.
A kókuszzsír serkenti az anyagcserét is, ami szintén hozzájárul az emésztőrendszer salaktalanításához és tisztántartásához.
A kókuszzsír értékes zsírsavjai nem csak egészségesek, de hozzájárulhatnak a megfelelő testsúly eléréséhez és megtartásához is.
Agyműködés serkentése
A kókuszzsírban jelentős mennyiségben megtalálható úgynevezett ketonok rendkívül fontosak a szervezet és különösen az agy működésének szempontjából, mivel egyfajta üzemanyag-utánpótlásként működnek.
A ketonok az Alzheimer-kór ellen is eredményesek lehetnek, mivel akár alternatív energiaforrásai lehetnek az olyan sejteknek, melyek elhalással küzdenek. Így bizonyos tudományos elméletek szerint az sem lehetetlen, hogy a ketonszint megnövelésével az Alzheimer-kór miatt elpusztult agyi sejteket is újjá lehet éleszteni.
Megvéd a stressztől
A kókuszzsír remek természetes megoldást kínál a manapság népbetegségnek számító stressz hatékony leküzdéséhez.
Finom, gyengéd mozdulatokkal a halántékunk környékén dolgozzunk el egy kevés kókuszolajat, mely hatására jó eséllyel rövid időn belül csökkenni fog belső feszültségünk, és jobban, derűsebben fogjuk magunkat érezni.
Megelőzheti a cukorbetegséget
A kókuszzsír csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, valamint javíthatja az inzulinérzékenységet. A Magyar Cukorbetegek Szövetsége által kiadott közlemény szerint a kókuszzsírt nyugodtan fogyaszthatják diabéteszesek is, ugyanis az inzulin jelenléte nélkül is tudja táplálni a sejteket.
Gyógyíthatja a gyógyíthatatlant
A kókuszzsírban található laurinsavból szervezetünk monolaurint állít elő, ami egy monoglicerid vegyület, és hozzájárulhat a rendkívül káros baktériumok elpusztításához, így többek között a „Heliobacter Pylori” vagy a „ Giardia lamblia” kórokozója ellen is hatékony lehet.
Bőrápolás kókuszzsírral
A kókuszzsír kitűnő hidratáló bőrünk számára, a teljes testfelületen alkalmazható, mivel mélyrehatóan és természetesen hidratálja bőrünket, miközben megelőzi annak elzsírosodását. Gyulladásgátló képességével hatékony segítséget jelenthet az olyan bőrbetegségek esetén is, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör. Arcunkra kenve segíthet csökkenteni a ráncokat is, mivel feltölti és kisimítja a bőrt.
Mivel a kókuszzsír kitűnő bőrsejteket regeneráló hatással is rendelkezik, ezért nagyszerűen alkalmazható sebhelyek és hegek kezelésére, halványítására. A sérülésekre kenve vékony védőréteget képez a bőrön, amely óvja, védi a piszoktól és baktériumoktól, valamint fertőtlenít is.
Hajápolás
A kókuszzsírban található nagy mennyiségű fehérje rendkívül gazdagon táplálja és kondicionálja hajszálainkat, minek köszönhetően hajkoronánk selymessé és fényessé válhat.
A kókuszzsír fejbőrünket is ápolja, és rendszeres használatával sikeresen kezelhetjük vele a fejbőr korpásodását is.