A régi időkben is kúrálták valamivel magukat az emberek, ha fogfájás kínozta őket. Akkoriban még nem voltak profi fájdalomcsillapítók, a természet azonban megajándékozott bennünket olyan gyógynövényekkel, amelyek közül néhányat a fog problémáira is használhatunk. Gyógytea vagy főzet készíthető belőlük.
A szegfűszeg szétrágása a fájós részen is hagyományos fájdalomcsillapító gyógymód – a másik módszer, ha szegfűszegolajból cseppentünk 2-3 cseppet egy kis géz- vagy vattadarabra, és azt szorítjuk a fájós fogra.
Jó népi módszer a fokhagymás fogfájás-csillapítás is: a fokhagymát szétdörzsöljük, széttörjük, majd bekenjük vele a fájó fog környékét.
Mindenki hallott már a pálinkával öblögetésről – ez is hatásos népi gyógymód (öblögetésről van szó!).
A gyömbér például igen hatásos fájdalomcsillapító. Fogfájás esetén a kínai orvosok tanácsára gyömbérolajat alkalmazhatunk. A kurkuma egy régóta ismert, hatékony keleti fűszer, melyet sokszor használtak fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre. Néhány gyógynövényes szájvízben és fogkrémben ma is benne van. Kurkumás kenőcsöt magunk is készíthetünk azonban, ha a por állagú fűszert kevés vízzel pasztaszerű péppé keverjük, majd a fogunkra kenjük.
Nagyon hatásosak a gyógynövényes forrázatok. Fogfájásra leginkább a kamilla, a borsmenta és a zsálya ajánlható. Teájukból készítsünk öblögetőt. Külön-külön is hatékonyak, de mindháromból egyszerre is készíthetünk oldatot. Egy-egy kanállal használjunk belőlük, forrázzuk le három deci vízzel. Ha már langyos, kezdjünk öblögetni vele. Gyulladáscsökkentő és a begyulladt ideget is gyógyítja.
A levendula ecetben megfőzve vagy beleáztatva csillapítja a fogfájást. A kecskerágó levelei mézes borban főzve hatásosak, mint öblögető szer, megszüntetik a száj- és ínyfájást. Kiváló fájdalomcsillapító a szederfaselyem is.
A szederfa levele, gyökere kevés borban megfőzve enyhíti a fogfájást. A barát szegfű száraz virágából készült füst csillapítja a fájdalmat. Többnyire a szegfű virágait apróra vagdalják, és megfőzik, de ebben az esetben a füstje segít. Fogínysorvadásra, ínyvérzésre ajánlott a kígyós keserűfű, erős főzetével a szájunk belsejét öblögetve igen gyors a hatása.
A kaliforniai kakukkmák jótékony hatásait az indiánok is ismerték: leveleit megfőzték, vagy forró köveken szárították, föld feletti részeiből pedig nyugtatót készítettek, és leginkább a fogfájást csillapították vele. Az egyiptomiak mirhával és mentával gyógyították a gyulladt fogínyt. Sok nép használja ma is fogfájás enyhítésére a tárkonyt – íze leginkább az édesgyökéréhez hasonló.
A népi gyógymódok közt szerepel, hogy a fájós fogra paradicsomszeletet, káposztalevelet kell tenni, mondván, hogy ezek “kihúzzák” a gyulladást. A népi hagyomány szerint a propolisz tinktúra használata gyógyír lehet a foggyulladásra. Száj- és fogpanaszokat enyhít az erős kamillateával való öblögetés is.