A foszfor a kalcium után a csont egészségének megőrzéséhez szervezetünk második legfontosabb eleme. Minden étrend nélkülözhetetlen alkotóeleme.
A foszfor egészségügyi előnyei között szerepel az egészséges csontképződés, a jobb emésztés, a szabályozott kiválasztás, a fehérjeképződés és a hormonális egyensúly.
Mi a foszfor?
A foszfor az emberi csontok fontos alkotóeleme, ami azt jelenti, hogy testünk normális működése lehetetlen megfelelő mennyiségű ásványi anyag nélkül. A foszfor egyéb egészségügyi előnyei létfontosságúak főleg a gyermekek növekedése és fejlődése szempontjából. Hatással van az agy-, a vese- és a szív működésére és a vérképzésre is.
A foszfor fontos forrásai
A legtöbb proteinben gazdag étel jó foszforforrás, ám néhány nem fehérjetartalmú élelmiszer is tartalmaz foszfort.
Fehérjében gazdag, foszfor gazdag élelmiszerek: hús, dió, hüvelyesek, magvak, tojás, mogyoró vaj, tonhal, sertés és a tejtermékek.
Nem fehérjetartalmú, foszforban gazdag ételek: teljes kiőrlésű gabonafélék, fokhagyma, burgonya, brokkoli és a szárított gyümölcsök.
Lássuk részletesen, hogy a foszfor milyen előnyökkel jár egész testünk számára
Erősíti a csontokat és a fogakat
A foszfor hatással van a növekedésre, a csontok és fogak fejlődésének, karbantartásának létfontosságú része. Hozzájárul az íny és a fogzománc egészségének javításához. Enyhíti a csontritkulás (osteoporozis) csökkenését. megvédheti magát a szív- és érrendszeri betegségektől.
Fokozza az emésztést
A foszfor fontos szerepet játszik az emésztés megkönnyítésében. Ezt a riboflavin és a niacin emésztésének hatékony serkentésével teszi.
Méregtelenítés
A foszfor fontos szerepet játszik a vesék egészséges működésében. Biztosítja a vesékből történő hulladék megfelelő kibocsátását a vizelés és a kiválasztás során. A foszfor elősegíti a testből eltávolított összes folyadék és anyag egészséges egyensúlyát, ezáltal segíti az egész testet egészséges és toxinmentes maradni.
Csökkenti a gyengeséget
A test normál foszforszintje nagyszerű módja annak, hogy fittek és aktívak maradjunk. A foszfor képes orvosolni az izomgyengeséget, zsibbadást és a fáradtságot. Ha testünk megfelelő foszfortartalommal rendelkezik, akkor szexuális életünkre is hatással van.
Támogatja a kognitív fejlődést
A foszfor elengedhetetlen elem az agy sejtjein belül és belül is, felelős a fontos funkciókért. A megfelelő foszforszint garantálja az agy megfelelő működését, kognitív növekedést és fejlődést. Tanulmányok összekapcsolták a foszforhiányt a kognitív rendellenességek fokozott kockázatával és a neurológiai állapotok korai kialakulásával, mint például az Alzheimer- kór és a demencia.
Biztosítja a hormonális egyensúlyt
A foszfor egészségre gyakorolt előnyeit alapvető fontosságúnak lehet tekinteni a hormonok egyensúlyának szabályozásában. Segít szabályozni a hormonok létrehozását és felszabadulását, a foszfor az ellenőrző rendszer pótolhatatlan része.
A foszfor egyes gyógyszerekkel is kölcsönhatásba lép, ami a szervezet foszfor szintjének egyensúlyhiányát okozza. Ezért a gyógyszeres kezelés során fontos, hogy konzultáljon orvosával, mielőtt felveszi az étrendbe.