A borókabogyót csak nagyon kevesen ismerik, de még kevesebben alkalmazzák rendszeresen gyógyításra, sokkal inkább fűszerként, illetve a belőle készült italként ismerik, márpedig bármennyire is hihetetlen, rengeteg jótékony hatással is rendelkezik.
A háztartások többségében ma még inkább csak fűszerként van jelen, így húsok pácolására, halételek, valamint főzelékek ízesítésére használják.
A boróka az angolok által gyártott és kedvelt gin, valamint a borovicska alapanyaga.
Érdekesség, hogy a középkorban a borókának még nem a termését alkalmazták gyógyításra, hanem az ágait, mégpedig úgy, hogy elégették őket, ettől ugyanis azt remélték, hogy védelmet nyújt olyan betegségek ellen, mint a pestis vagy a lepra.
Természetesen ez inkább volt hiedelem, mint tényleges gyógyerő.
A boróka bogyóját ma tea formájában vizelet- és szélhajtásra ajánlják, de kiváló étvágyjavító, emésztést serkentő, vese- és epekőoldó is egyben. Bizonyított, hogy a termés sok fehérjét, valamint pektint tartalmaz, és gyógyhatását nem csak teaként, hanem lekvárként is képes kifejteni.
A borókabogyó gyógyhatása
● Teája szélhajtó, étvágyjavító, vese- és epekőoldó, vizelethajtó. Alkalmazzák fürdősók illatosítására, hörghurut elleni inhalálásra, reumás és ízületi fájdalmak bedörzsöléses csillapítására.
● Csökkenti a gázképződést, nyugtató hatással van a belekre, megszünteti a menstruációval járó puffadást.
● Hozzájárul a mellkasban felhalmozódott nyálka ürítéséhez, így csökkenti a hurutos köhögést és a vele járó fájdalmakat. Tüdőgyulladás és hörghurut esetén erős borókafőzet bevitele ajánlott.
Milyen állapotok esetén ajánlott fogyasztása:
● vesekő
● magas vérnyomás
● pangásos szívelégtelenség
● nőgyógyászati problémák
● hajhullás
● ekcéma
● pikkelysömör
● köszvény
● asztma
● reuma
● étvágytalanság
● savtúltengés
● felfúvódás
● gyomorégés
● menstruációs fájdalmak
Intelmek a boróka fogyasztásával kapcsolatban!
Nagy mennyiségben a boróka irritálja a vesét. Akinek vesefertőzése van, vagy valaha is vesekárosodása volt, ne használja a növényt!