A kasvirágb (Echinacea), vagy népies nevén kúpvirág az őszirózsafélék családjába tartozó, akár egy méter magasra is megnövő, évelő, gondozást alig igénylő növény.
A kasvirág manapság még kevéssé ismert gyógynövényünk, kiváló immunrendszer erősítő, valamint enyhébb megfázás, középfül-gyulladás, mandula-gyulladás, légúti-, szájüregi-, húgyúti- és nőgyógyászati fertőzések kiegészítő és megelőző kezelésére is alkalmas. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek jelentkezésekor alkalmazhatjuk.
Több faját dísznövényként termesztik.
Kasvirág történelem
Az Egyesült Államok középső és keleti részének füves síkságairól származik. Európában egyes fajai dísznövényként terjedtek el, majd felfigyeltek gyógyhatásukra is.
A kasvirág története gyógyászati szempontból igen érdekes, hiszen hazájában majd két évszázadig nem kapta meg azt a megbecsülést, amit megérdemelt volna. Ez részben annak köszönhető, hogy több indián nép is használta olyan betegségek, illetve mérgezések gyógyítására, amikre legfeljebb csak placebóként hat, ezért a hódítók primitív babonaságnak tekintették. A használatukra utaló első bizonyítékok az 1600-as évek sziú településeinek ásatásaiból kerültek elő. Az utóbbi 100–150 évben kiderült, hogy számos indián nép használta gyógyászatában a kasvirágokat. Gyógyítottak vele gyulladásokat, szájfertőzéseket, meghűléseket, fogfájást, kólikát, bélbetegségeket, mandulagyulladást, veszettséget, vérmérgezést, meghűlések okozta gyulladásokat, vérmérgezéssel járó betegségeket, égéseket és érzéstelenítőként is alkalmazták.
Hatóanyagai alkilamidok, cikóriasav-származékok, glikoproteinek, nagy molekulasúlyú poliszacharidok, flavonoidok, monoterpének, kávésav-származékok.
Az influenza megelőzésében és a fertőzés tüneteinek kezelésében ma egyetlen más növénynek sincs olyan jelentősége, mint a kasvirágnak. Csökkenti a fertőzés időtartamát, illetve mérsékli tüneteit. Használható a meghűlések, allergiás panaszok és tünetek enyhítésére, a hörghurut, középfülgyulladás, mandulagyulladás, nőgyógyászati és húgyivarszervi fertőzések, valamint bőrgyógyászati kórfolyamatok és reumás eredetű betegségek kezelésére is.
A legfrissebb kutatások szerint sikerrel alkalmazható néhány idegi alapú (például szorongásos) betegség kezelése során.
A kasvirág a nyelven bizsergő érzést okozhat, ami természetes jelenség, nem veszélyes.
Tea készítése
A kasvirág hajtásából készült tea segítségével elősegíthetjük szervezetünk ellenálló képességének növelését. 1,5 dl forró vízbe tegyél 2 kávéskanál szárított kasvirágot, majd lefedve hagyd hűlni (5-10 perc). Ízlés szerint mézzel, esetleg cukorral ízesítve vagy ízesítés nélkül fogyaszthatod.
Tinktúra készítése
A felszedett gyökeret jól mosd meg, a vastagabbakat hosszában vágd ketté, aztán aprítsd fel, szárítsd meg.
Mikor teljesen átszáradt, kávédarálón őröld meg, így jobban kivonható belőle a hatóanyag.
Ezt tedd egy kisebb befőttesüvegbe, és önts rá jó minőségű, erős, legalább 45%-os pálinkát. Szobahőmérsékleten tartsd 10-14 napig, és naponta rázogasd meg. Szűrd át gézen, vagy sűrű szitán. Sötét, hűvös helyen évekig eláll ez az értékes immunerősítő.
Külsőleg és belsőleg is alkalmazható! Amikor jelentkeznek az náthás időszakok az első 3 nap 3×30 kasvirág cseppet vegyünk, be, majd újabb 3 napon át 3×20 cseppet.
Intelmek a kasvirággal kapcsolatban
Gyermekek, áldott állapotban lévő és szoptatós kismamák részére a kasvirág alkalmazása nem ajánlott.