Külföldön már széles körben ismert, míg itthon viszonylag kevesek hallottak a rejuvelac nevű alkoholmentes fermentált italról. Az italt csíráztatott magvakból állítják elő, és főleg emésztési, anyagcsere és bélrendszeri problémák esetén érdemes fogyasztani. Enzimekben rendkívül gazdag, főleg azokat az enzimeket pótolja, amelyek távoznak szervezetünkből.
A rejuvelac ugyanakkor nagy mennyiségű probiotikumot tartalmaz, ami elengedhetetlen a belek működéséhez, méregtelenít, és optimalizálja az emésztőrendszer működését. E mellett B-, C- és E-vitamint tartalmaz.
A rejuvelac gyomorpanaszok, székrekedés, aranyér, gyomorsavtúltengés, puffadás és étvágytalanság esetén is kiváló gyógymód. A rejuvelac elkészítése ugyanakkor alig igényel anyagi befektetést, így igazán megéri elkészíteni.
Lássuk mi szükséges hozzá:
– egy adag bio búza
– egy öt literes befőttesüveg
– egy tiszta háló vagy géz
– szűrő vagy csíráztató tál
Elkészítési mód
Vegyünk egy csészényi bio búzát, mossuk meg alaposan, majd tegyük a befőttesüvegbe és öntsük fel tiszta vízzel. Az üveget födjük le a hálóval vagy gézzel, és hagyjuk 12 órán át ázni a búzaszemeket. Ezt követően a búza csírázni kezd. Az első 12 óra után öntsük ki a vizet, mossuk jól át a búzát, de vigyázzunk a csírakezdeményekre. A maradék víz felitatása után a búzát helyezzük a szűrőbe vagy csíráztató tálba, ahol 3-4 napig hagyjuk. A búzát naponta legalább két alkalommal mossuk át, nehogy megpenészedjen. Ne tegyük ki erős napfénynek, és ne hagyjunk sok vizet alatta, mert megpenészedik, ugyanakkor tegyük jól szellőző helyre.
Négy nap után az immár kicsírázott búzát visszahelyezzük a befőttesüvegbe, és ismét feltöltjük tiszta vízzel. Az üveg tetejére ugyancsak géz vagy háló jön, majd egy száraz, fénytől védett helyen tároljuk két napig. Ezután máris kész a rejuvelac, amit leszűrünk, és máris fogyasztható. Íze kicsit savanykás, citromos, nagyon frissítő. Hűtőben akár 3 napig is eláll. A már kicsírázott búzából még 3 adag ital készíthető.