A krónikus álmatlanság mindennapjainkat és egész életminőségünket meghatározza. Ha nehézségeink vannak az elalvással vagy épp magával az alvással, akkor ez befolyásolja az általános egészségügyi állapotunkat, csakúgy, mint munkaképességünket és kapcsolatainkat.
Íme, az álmatlanság legáltalánosabb okai
1. Szorongás és stressz
Sok minden nyomja a lelkét? Az aggódás arra készteti az agyunkat, hogy éjszaka is pörögjön, és ettől nem tudunk aludni. A családi, a munkahelyi vagy épp az iskolai problémák szorongást okoznak, amelyek következtében nehezebb vagy olykor lehetetlen a megfelelő éjszakai pihenés.
Akár az olyan traumatikus események, mint a munkahely elvesztése, a válás vagy egy szeretett személy halála gyakran hosszú ideig tartó szorongást és stresszt okoznak, és mindez rengeteg álmatlan éjszakában csapódhat le. Az álmatlanság további okai között tartják számon a horkolást, valamint az apnoe szindrómát (alvás közbeni légzészavar) pedig a horkolás következményének gondolják. Ha arra gyanakszunk, hogy apnoe szindrómában szenvedünk, azonnal forduljunk orvoshoz, mielőtt komolyabb egészségügyi következményei lennének. Az apnoe az ún. CPAC (pozitív légnyomás terápia) kezeléssel hatékonyan kezelhető, ezzel biztosítva a nyugodt éjszakai pihenést.
2. Élénkítő szerek
Az energia- és üdítőitalok, a kávé és a tea jelentős mennyiségű koffeint tartalmaznak, amelyek serkentik az agyat, azonban meg is zavarhatják a normális alvási mintákat. Ha a nap második felében kávét iszunk, akkor ez hozzájárulhat ahhoz, hogy este ne tudjunk elaludni. A nikotin szintén egy kulcsfontosságú élénkítő, amely összefüggésbe hozható az alvással vagy annak zavarával.
3. Gyógyszerek
A recept nélkül kapható gyógyszerek jó része álmatlanságot okoz. A súlycsökkentőkben, a megfázás esetén szedhető gyógyszerekben gyakran van koffein és más egyéb potenciális agyi stimuláló szerek.
Néhány általánosan ismert vényköteles gyógyszer is ismert arról, hogy megzavarják az éjszakai alvást, ezek a következők:
Élénkítők
Allergia gyógyszerek
Szív- és vérnyomás gyógyszerek
Antidepresszánsok
4. Depresszió
Közismert, hogy az álmatlanság hátterében gyakran depresszió húzódik meg. A kutatók úgy vélik, hogy ez a betegség bizonyos agyi kémiai egyensúlyhiányok miatt lép fel, amelyek az alvásmintákat szabályozzák. Másrészről az alvásproblémát gyakran okozza szorongás vagy olyan negatív gondolatok és félelmek, amelyek a depresszió kísérőjelenségei. Az álmatlanság tipikus tünete lehet bizonyos hangulati rendellenességeknek is, mint például a bipoláris- vagy a poszt-traumás zavar vagy az általános szorongás.
Hogyan küzdjük le az álmatlanságot?
Amennyiben a mindennapjai során gyakran fordul elő álmatlanság, néhány dolgot megtehet annak érdekében, hogy megváltoztassa az életmódját és szokásait és így végre kipihenje magát.
Következzen hát néhány hatékony módszer az álmatlanság leküzdésére:
● próbáljunk meg annyi stresszt kiküszöbölni az életünkből, amennyire csak lehet,
● minden nap ugyanabban az időben keljünk fel,
● korlátozzuk a napközbeni alvást,
● ne együnk vagy igyunk közvetlenül lefekvés előtt,
● korlátozzuk azokat a tevékenységeket, amelyeket az ágyban végzünk - az ágyat egyszerűen csak alvásra használjuk.
Amennyiben krónikus álmatlanságban szenvedünk, mindenképp konzultáljunk az orvosunkkal, hogy mielőbb kiderüljenek a háttérben meghúzódó okok. Időnként az álmatlanság önmagában álló rendellenesség, és nem egy meglévő állapot tünete.