Korunk egyik legértékesebb gyógynövénye a nálunk is egyre inkább hódító cserje, a homoktövis (Hippophae rhamnoides), mely eredetileg egy a Himalája lejtőin termő növény.
Magyar népies elnevezései: ezüsttövis, fűztövis, homokfa.
Az ezüstfafélék családjába tartozik, a tengerpartok homokdűnéin, homoktalajon, folyó- és patakhordalékon növő, kétlaki növény. Tövises, kétlaki bokor, vagy kis fa. Egyenes levelei lándzsásak, fedőszőrös fonákjuk ezüstszürke, vagy rézvörös, fénylő. Jellegtelen, március-áprilisban nyíló virágai fürtökben állnak, amelyek a levelek előtt virítanak. Sárga, vagy narancsvörös termése 7-8 mm nagyságú bogyó.
A homoktövis sarjtelepes, lombhullató, szélporozta tövises cserje vagy fa.
A homoktövis termése kiemelkedő antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, természetes C-vitamin utánpótlást biztosít és gazdag flavonoid forrás.
Homoktövis történelem
A homoktövis termését az ókori keleten több ezer éve alkalmazzák különböző gyógyászati célokra.
Már az ókorban felismerték, hogy a homoktövis bogyója és levele gyógyhatással rendelkezik.
Tibetben az egyik legrégebben használt gyógynövény, az “egészség tárának” is hívják. Népszerűségét tekintve elterjedtebb a ginzeng gyökérnél. Már a Shi Bu Idian tibeti írásban, melyet az időszámítás előtti XI. században írtak, leírásra kerültek a homoktövis gyümölcsének gyógyító hatásai. Több ezer éve használták már a növény termésének olaját a kínai császárok gyógyítására. A legendák szerint Dzsingisz Kán katonái is fogyasztották a homoktövis olaját, hogy növeljék erejüket és szívósságukat. Hippokratész műveiben szintén fellehetőek hivatkozások a homoktövis-készítményekről, melyeket a gyomorbetegségek gyógyítására használtak. Az ókori Görögországban a homoktövis gyümölcsét a lovaknak adták az Olimpiai játékok előtt, hogy növeljék azok fizikai erejét, javítsák a külsejüket, mivel a lovak szőre gyönyörűen csillogott tőle. Innen ered a görög neve is: hippos – ló, pheas – fényes. A szláv népeknél mind a mai napig széles körben alkalmazzák a homoktövis gyümölcsét és az olaját. Kirill, a szláv abc megalkotója, ezzel az olajjal kezelte a betegeket és a sebesülteket. Az ő példáját követték később az orosz kozákok, akik ezzel az olajjal kezelték sebeiket, gyümölcsével javították egészségi állapotukat, növelték erejüket. Enyhén savanykás íze és üdítő hatása miatt a homoktövis gyümölcsét előszeretettel fogyasztják a szibériai vadászok, akik ezt a gyógynövényt szibériai ananásznak nevezik. Brezsnyev is rendszeresen fogyasztott homoktövis-olajat, mert sejtszinten produkálva a védőhatást, még az italfogyasztással szemben is megvédi a szervezetet. Roborálós és immunstimuláló hatásának köszönhetően a homoktövis-olaj az űrhajósok étrendjében is szerepel.
Gyógyászati felhasználása
A termésből préseléssel nyert zsíros olajából – mely főleg olajsavakat, karotinoidokat, E-vitamint, fitoszterolokat és foszfolipideket tartalmaz – a gyógyszeripar fájdalomcsillapítót, nőgyógyászati gyulladás gátlót, égési és fagyási sebek, nehezen gyógyuló fekélyek, valamint szájüregben keletkezett sebek és eróziók kezelésére alkalmas kenőcsöket és sugárártalom (napfény, RTG sugárzás) elleni szereket készít.
A homoktövis növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát, használható meghűléses megbetegedéseknél. Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő. Nagy C-vitamin-tartalma miatt ideális "téli gyógyszer".
Az érelmeszesedés megelőzésében is szerepe van a homoktövisben található antioxidáns vitaminoknak, borostyánsavnak, az alfa-linolénsavnak. A többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavak, (linolénsav) szerepe a vér koleszterinszintjének szabályozásában van, az antioxidánsok pedig megakadályozzák az ártó koleszterin (LDL)- oxidációját
Rákbetegségek kiegészítő kezelésében is alkalmazható: csökkenti a sugár-, és kemoterápia mellékhatásait.
Fokozza az anyagcserét, ezt fogyókúra esetén használhatjuk ki.
A magolaj A és E-vitamin valamint és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, véd a káros UV-sugárzástól. Hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebgyógyulást, a bőrbetegségek gyógyulását, égésnél gyógyító és fájdalomcsillapító
A homoktövis több mint száz biológiailag aktív hatóanyagot tartalmaz. Kiemelkedően magas a C-vitamin tartalma; tízszer nagyobb, mint a citromé. Szintén nagy mennyiségben található meg benne az E-vitamin. Tartalmaz még A-, B-, F-vitaminokat, kalciumot, magnéziumot, cinket. Ezen kívül almasav, mannit, zsíros olajok, és flavonoidok is találhatóak benne. Magas vitamintartalma miatt az egyik legjobb immunerősítőként tartják számon.
A növény gyógyhatásai
A homoktövis termése a Magyarországon termő növények között a leggazdagabb C-vitamin forrás, emellett kiemelkedő antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. A Homoktövisbogyó velő fogyasztásával hozzájárul a szív- és érrendszer, valamint az emésztés megfelelő működéséhez. Rendkívül magas C-vitamin tartalmának köszönhetően fontos szerepet játszik a kötőszövet megfelelő működésében, szerkezetének megfelelő kialakításában, ezáltal az íny, a bőr, a csontok és a porcok egészségének megőrzésében.
A homoktövis növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát, hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebgyógyulást, a bőrbetegségek gyógyulását.
Sokan használják meghűléses megbetegedéseknél.
E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, továbbá véd a káros UV-sugárzástól.
Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő.
A homoktövis nagy C-vitamin-tartalma miatt ideális "téli gyógyszer".
Kedvezően hat a gyomor- és nyombélfekélyekre is, valamint védi a májat. Májvédő hatásáról számos tanulmány készült. Bevitelével csökkenthetők az emelkedett májfunkciós paraméterek. A májsejt regenerációban fontos szerepet játszik. A májenzimek hatékonyságát fokozza, ezáltal felgyorsítja méregtelenítő funkciójukat. Ennél hatékonyabb növény talán nem is létezik a máj regenerálására, bár sokan a máriatövist helyezik előtérbe. Mind olajos, mind vizes összetevői fontosak a máj szempontjából.
Javítja a szemidegek működését. Erősíti a kötőszövetet, ezáltal csökkenti a narancsbőr kialakulását. Kozmetikai ipar is előszeretettel használja, hiszen gátolja a hajhullást, lassítja a ráncok megjelenését, elősegíti az öregségi foltok megszüntetését, valamint tartóssá teszi a barnaságot.
Segíthet az anyagcsere fokozásában, s így a pluszkilók felszaladásának megelőzésében és leadásában, s mivel a szövetek feszességét, rugalmasságát is fokozhatja, így a súlyingadozással együtt járó narancsbőr megjelenésének elkerülésében is hatékony lehet.
Bizonyos kísérletek tanúsága szerint kedvezően hat a száraz, irritált bőrre, s gyulladás gátló és a baktériumok elterjedését mérséklő hatása miatt jótékonyan befolyásolhatja a sebek, sérülések gyógyulását is.
Hámosító és gyulladáscsökkentő hatása szintén a sebek és bőrbetegségek gyógyulását segítheti elő.
Hatásos lehet e szervünk tisztításában, méregtelenítésében, sejtjeinek regenerálódásában és működésének javításában.
A benne található értékes anyagoknak köszönhetően jelentősen erősítheti az immunrendszert, s így fokozhatja szervezetünk ellenállóképességét. Az egészségmegőrzésben és a különböző problémák kialakulásának megelőzésében így mindenki számára hasznosnak bizonyulhat, de különösen a gyengébb immunrendszerű embereknek (gyerekeknek, időseknek, betegeskedőknek) lehet segítségére ellenálló képességük megőrzéséhez és növeléséhez.
Bizonyos tanulmányok szerint szerepet játszhat az érfalak rugalmasságának növelésében, a szervezetünkben található káros, LDL koleszterin szintjének csökkentésében, s így az érelmeszesedés s a szívbetegségek kialakulásának megelőzésében.
Antioxidáns hatású összetevőinek köszönhetően segíthet szervezetünk öregedését lelassítani. Ezt állítólag a benne található flavonoidok segítségével éri el, hiszen ezeket a vegyületeket hatékonynak tartják a sejtek öregedésének mérséklésében.
Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer erősítő, fokozza a szervezet ellenálló képességét. Ajánlott fertőzésveszély, pl. influenzajárvány idején.
Allergiák, pl. szénanátha esetén is javasolt.
Ajánlott fogyókúrázóknak zsíroldó hatása miatt.
Májregeneráló hatása miatt ajánlott a máj tisztítására, alkoholfogyasztás esetén fokozottan ajánlott, az elvonási tünetek enyhítésére is.
Termesztése
A homoktövis termesztése egyáltalán nem igényel nagy erőfeszítést. Az első években a gyomtalanítást el kell végezni, az ágakat pedig — amennyiben nem szeretné az ember bokrosítani, hanem a törzset akarja megerősíteni — vissza kell metszeni.
A talaj iránt nem igényes, de szereti a homokot és a sok napfényt. A téli hideget jól viseli, a szibériai –40 fokot is elbírja. Gyümölcsöt 2-4 éves kortól hoz. A homoktövis bogyói hullásra nem hajlamosak, egész télen a fán maradnak.
A homoktövis alkalmazása
Tea: A leveléből készített teát meghűléses megbetegedések esetén alkalmazzák.
Gyümölcsét általában feldolgozva, szirup, lekvár, bor, ivólé, likőr, zselé formájában.
Homoktövis-magolaj készítményeket széles körben alkalmazzák gyógyítási és megelőzési céllal belsőleg és külsőleg.
Intelmek a növénnyel kapcsolatban
A homoktövis-magolajat nem ajánlatos használni akut epehólyag-gyulladásnál és hasnyálmirigy-megbetegedéseknél.