A mai népi orvoslásban ismét megérdemelt helyét foglalja el a palástfű. A palástfüvet a női bajok gyógynövényeként tartják számon. Menstruációs problémákra és hormonzavarokra kiváló megoldás a palástfű, különösen akkor, ha cickafarkkal kombináljuk.
A női betegségek mellett további gyógyhatással is rendelkezik. Csillapítja a fejfájást, a szédülést, a gyomorfájást és az émelygést. Vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő, szíverősítő, valamint vízhajtó hatású. Izomgörcsök esetén csillapítja az izomfájdalmat, külsőleg pedig fokozza a seb gyógyulási folyamatát. A palástfű segítséget nyújthat az elhízás ellen, gyermekeknél pedig a növekedési problémákra lehet gyógyír.
A svájci Künzle tisztelendő szerint a nőgyógyászati műtétek kétharmada feleslegessé válik, ha minden asszony idejében elkezdve 8-10 napig bőségesen issza a palástfű teát. Gyógyít minden altesti gyulladást, lázat, égést, gennyesedést, fekélyt és törést.
Népies elnevezései: farkas talp, oroszlántalp, boldogasszony palástja.
Német neve (Frauenmantel = női kabát) is jelzi, hogy mindenekelőtt nőknek való gyógynövény.
Milyen gyógyhatásai vannak?
● Javítja a kismedence vérkeringését, erősíti a méhet. Gyakran használják menstruációs zavarok, nőgyógyászati gyulladások esetén, illetve a terhességi szülés problémáinál.
● Fájdalmas, görcsös, erős vérzéssel járó menstruáció esetén enyhíti a panaszokat, különösen ha már a havivérzés előtti napokban elkezdjük a tea fogyasztását.
● Rendszertelen menstruációnál, cickafarkkal kombinálva segít a ciklus beállításában főleg pubertás korban.
● Fehérfolyás, illetve méhnyálkahártya- vagy petefészek-gyulladás kiegészítő kezelésében is hasznos, ha a tea fogyasztása mellett ülőfürdőt is alkalmazunk.
● A női nemi szerveket, mindenekelőtt a méhet erősíti, így az anyaságra való felkészülés segítője. Ha gyógynövényekkel akarjuk javítani a teherbeesés az esélyét, akkor a málnalevél és palástfű kombinációja ajánlható úgy, hogy a málnalevelet a ciklus első felében a palástfüvet pedig a ciklus második felében fogyasszuk. A málnalevél segíti a peteérést, a palástfű a medence vérellátását serkentve segíti a méhnyálkahártya felépítését, ami a beágyazódáshoz szükséges.
● Terhesség alatt a vetélés megelőzésére a terhes nő a harmadik hónaptól kezdve naponta igyon palástfű teát. Koraszülésre hajlamos nőknél a terhesség megtartásában, a méhszalagok erősítésében sokat segíthet.
● Szülés utáni sérülések, nehezen szült nőknél alhasi petyhüdtség esetén, a méhszalagok megerősítésében is igen hasznos.
● Klímaxos panaszok kivédésében, a klimaxos rosszullétek megelőzésében és enyhítésében is hatásos.
Egyéb gyógyhatásai
● A palástfüvet cserzőanyag tartalma miatt alkalmazhatod gyomor- és bélhurut esetén is.
● Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt.
● Hatásos lehet hasmenés és vastagbélgyulladás kezelésére.
● Vénás keringési elégtelenség esetén jótékony hatással rendelkezik.
Külsőleg
● Lemosás és borogatásként gennyező sebek fekélyek kezelésére használható. Hatásos narancsbőr, szövetgyulladás, bőrön lévő csíkok, a bőr öregedése esetén, csillapítja a rovarcsípés okozta fájdalmat is.
● Foghúzás után is, vagy fogínygyulladás esetén többszöri öblögetéssel megszüntethetők a tünetek.
● Ajánlható még ülőfürdőként fehérfolyásra, menstruációs fájdalmakra, változókori panaszokra.
Tea készítése
2 teáskanálnyi szárított palástfűvet 2,5 dl vízzel forrázunk le, 8-10 percig hagyjuk állni, majd leszűrve fogyasszuk. Naponta 2 csészénél több palástfű-teát ne fogyasszunk.
Fürdő
0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Női bajokban jól kombinálható cickafarkkal, vérzéscsillapításra pedig pásztortáskával.
Pásztortáskával keverve az izomsorvadás, és súlyos izombetegség esetében is segít, sőt még a szklerózis multiplexnél is alkalmazható.
A palástfű védett növény! Vadon növő példányainak gyűjtése tilos! A termesztett növény virágos hajtását használhatjuk gyógyászati célokra.