Feketegyökér, egy elfeledett csodaszer

 

A feketegyökér az egyik legjobb és legegészségesebb téli zöldség, fontos alkotóeleme az egészséges táplálkozásnak. Bár megfeledkeztünk róla, gyógyhatása azonban nem kétséges. 

 

Nagyon sokféle pozitív hatása van: segít a vörös vérsejtek képzésében, használható csontritkulás ellen, hasznos a szívünknek, az agyunknak és a májunknak.

Népies nevei: vipera, mérges kígyófű, kígyógyökér.

 

Küllemre nem nagyon csábító, de ha egyszer megkóstolod, akkor a továbbiakban is szívesen fogyasztod. A fekete héj alatt rejtőzik a hófehér, zamatos, fenséges ízű gyökérhús. Régi szakácskönyvek téli spárga néven is említik.

A régmúltban nemcsak finom csemegeként fogyasztották, hanem fontos gyógynövény volt.

A feketegyökért már a germánok is jól ismerték, Közép-Európában őshonos. Nagy Károly császár idején a kedvenc zöldsége volt az uralkodó osztálynak. Gyógyították vele a kígyómarást és a pestist, sőt az alkoholisták ezzel gyógyítgatták beteg májukat. Már a középkorban fiatalító szernek tekintették. Kígyó és más állatok marása ellen itatták a kifacsart, vagy préselt levét.

 

Az idők folyamán a feketegyökérből a szegény emberek eledele lett. Ezért nevezték a szegények spárgájának. Valószínűleg ezért merült feledésre e csodás növény.

A feketegyökérrel Magyarországon az 1950-es években gyakran találkozhattunk a piacokon, de azután megritkult az érdeklődés iránta a termesztők és a fogyasztók között is.

 

A feketegyökér legértékesebb adottsága, hogy ásványi anyagokban nagyon gazdag.

Jót tesz az idegeinknek, mert rengeteg a B1-vitamint tartalmaz. Ezenkívül számos ásványi anyag és nyomelem található benne. Magnéziumtartalma erősíti a szívünket, javítja vérkeringésünket. Káliumtartalma használ az idegrendszerünknek, emésztésünknek és az izomzatunknak. Vastartalma hasznos a vérünknek, réztartalma serkenti agyműködésünket, mangántartalma gyógyítja májunkat.

 

 

Milyen jótékony hatásai vannak szervezetünkre?

●   Fogyasztása védelmet nyújt a csontritkulással szemben. Változókorban hasznos lenne rendszeresen feketegyökeret fogyasztani a nőknek.

●   A feketegyökér rendszeres fogyasztásával csökkenteni tudjuk a környezetünket szennyező anyagok felvételét szervezetünkbe.

●   Elűzi a fáradtságot, életerőt kölcsönöz.

●   A benne található fehér, tejszerű lé igen nyugtató hatású. Ezért a feketegyökér stressz ellen is hatásos.

●   Vacsoraként fogyasztva nyugtat, lazít, és jó alvást biztosít.

●   Segíti a sebek gyógyulását.

●   A szívbetegségek kiváló gyógyszere.

●   A feketegyökér fokozza az agy aktivitását, segíti a koncentrációt. Ideális gyerekeknek, ha sokat kell tanulniuk, valamint időseknek, ha feledékennyé válnak.

 

Mire ügyeljünk, ha feketegyökeret vásárolunk?

A gyökerek legyenek egyenletes vastagságúak. A gyökerek kívülről feketék, de ha megtisztítottuk, meghámoztuk, és főzésre előkészítettük őket, étvágygerjesztően fehérek lesznek.

 

Vegyünk gumikesztyűt a hámozáshoz, mert a fehér, tejszerű anyag, ami a gyökérből jön, sötétre színezi a kezünket.

 

A feketegyökér szénhidráttartalma olyan magas, mint a borsóé, elérheti a 12-13%-ot, aminek kellemes, édeskés ízét köszönheti. Ez a szénhidráttartalom nem egyszerű cukorból és keményítőből, hanem mannitból és inulinból áll, ezért a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Ezek az anyagok kisebb mennyiségben, a cikóriában és a zellerben is előfordulnak. Energiatartalma nagy, mivel sok fehérjét és zsírt tartalmaz. Jelentős B-, C-, E-vitamin és karotin tartalma.

 

A feketegyökér egy zöldségféle így ízletes főzelék, párolt köret, krémleves, nyers saláta készülhet belőle, de kitűnő rakott, töltött, vagy morzsában forgatott zöldségnek is.

 

 

 

idegnyugtató

Ragadós galaj, mint a pajzsmirigy betegségek gyógynövénye
  A ragadós galaj a tárnicsvirágúak rendjébe, ezen belül a buzérfélék családjába tartozó növényfaj.   Hegyoldalakon, cserjésekben,...
TOVÁBB
Gyógynövény kisokos
  A természet patikája számos gyógynövényt kínál egészségünk megőrzésére, betegségek gyógyítására és tüneteinek enyhítésére.   Nincs olyan ember,...
TOVÁBB
Minden lakásban ott kellene lennie ezeknek a cseppeknek
  A teafa olaja rendkívül hasznos, ezért minden lakásban kötelezően kellene tartani, mivel gomba-, baktérium- és vírusölő, fertőzést gátló, hegesítő,...
TOVÁBB
Zeller, mint gyógynövény
A zeller egész évben kapható. Változatosan elkészíthető, egészséges táplálék. Olyan értékes anyagokat tartalmaz, amelyek számos betegségtől...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa. Az...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Klímaváltozás – hisszük is, meg nem is
A klímaváltozás kérdése az egyik legégetőbb probléma, amellyel ma az emberiség szembenéz....
Életünk ízesítője a lestyán
Nagyanyáink kertjében gyakran ott zöldellt egy különleges növény, amelyet nemcsak fűszerként,...
Nagyanyáink csodaszere a keserűsó
A régi időkben, amikor még nem volt mindenre külön pirula és mesterséges szer, az emberek...

Címkék