A feketegyökér az egyik legjobb és legegészségesebb téli zöldség, fontos alkotóeleme az egészséges táplálkozásnak. Bár megfeledkeztünk róla, gyógyhatása azonban nem kétséges.
Nagyon sokféle pozitív hatása van: segít a vörös vérsejtek képzésében, használható csontritkulás ellen, hasznos a szívünknek, az agyunknak és a májunknak.
Népies nevei: vipera, mérges kígyófű, kígyógyökér.
Küllemre nem nagyon csábító, de ha egyszer megkóstolod, akkor a továbbiakban is szívesen fogyasztod. A fekete héj alatt rejtőzik a hófehér, zamatos, fenséges ízű gyökérhús. Régi szakácskönyvek téli spárga néven is említik.
A régmúltban nemcsak finom csemegeként fogyasztották, hanem fontos gyógynövény volt.
A feketegyökért már a germánok is jól ismerték, Közép-Európában őshonos. Nagy Károly császár idején a kedvenc zöldsége volt az uralkodó osztálynak. Gyógyították vele a kígyómarást és a pestist, sőt az alkoholisták ezzel gyógyítgatták beteg májukat. Már a középkorban fiatalító szernek tekintették. Kígyó és más állatok marása ellen itatták a kifacsart, vagy préselt levét.
Az idők folyamán a feketegyökérből a szegény emberek eledele lett. Ezért nevezték a szegények spárgájának. Valószínűleg ezért merült feledésre e csodás növény.
A feketegyökérrel Magyarországon az 1950-es években gyakran találkozhattunk a piacokon, de azután megritkult az érdeklődés iránta a termesztők és a fogyasztók között is.
A feketegyökér legértékesebb adottsága, hogy ásványi anyagokban nagyon gazdag.
Jót tesz az idegeinknek, mert rengeteg a B1-vitamint tartalmaz. Ezenkívül számos ásványi anyag és nyomelem található benne. Magnéziumtartalma erősíti a szívünket, javítja vérkeringésünket. Káliumtartalma használ az idegrendszerünknek, emésztésünknek és az izomzatunknak. Vastartalma hasznos a vérünknek, réztartalma serkenti agyműködésünket, mangántartalma gyógyítja májunkat.
Milyen jótékony hatásai vannak szervezetünkre?
● Fogyasztása védelmet nyújt a csontritkulással szemben. Változókorban hasznos lenne rendszeresen feketegyökeret fogyasztani a nőknek.
● A feketegyökér rendszeres fogyasztásával csökkenteni tudjuk a környezetünket szennyező anyagok felvételét szervezetünkbe.
● Elűzi a fáradtságot, életerőt kölcsönöz.
● A benne található fehér, tejszerű lé igen nyugtató hatású. Ezért a feketegyökér stressz ellen is hatásos.
● Vacsoraként fogyasztva nyugtat, lazít, és jó alvást biztosít.
● Segíti a sebek gyógyulását.
● A szívbetegségek kiváló gyógyszere.
● A feketegyökér fokozza az agy aktivitását, segíti a koncentrációt. Ideális gyerekeknek, ha sokat kell tanulniuk, valamint időseknek, ha feledékennyé válnak.
Mire ügyeljünk, ha feketegyökeret vásárolunk?
A gyökerek legyenek egyenletes vastagságúak. A gyökerek kívülről feketék, de ha megtisztítottuk, meghámoztuk, és főzésre előkészítettük őket, étvágygerjesztően fehérek lesznek.
Vegyünk gumikesztyűt a hámozáshoz, mert a fehér, tejszerű anyag, ami a gyökérből jön, sötétre színezi a kezünket.
A feketegyökér szénhidráttartalma olyan magas, mint a borsóé, elérheti a 12-13%-ot, aminek kellemes, édeskés ízét köszönheti. Ez a szénhidráttartalom nem egyszerű cukorból és keményítőből, hanem mannitból és inulinból áll, ezért a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Ezek az anyagok kisebb mennyiségben, a cikóriában és a zellerben is előfordulnak. Energiatartalma nagy, mivel sok fehérjét és zsírt tartalmaz. Jelentős B-, C-, E-vitamin és karotin tartalma.
A feketegyökér egy zöldségféle így ízletes főzelék, párolt köret, krémleves, nyers saláta készülhet belőle, de kitűnő rakott, töltött, vagy morzsában forgatott zöldségnek is.