Vírusfertőzésre nincs gyógymód, amit tehetünk az az, hogy a szervezetünk védekezőképességét erősítjük, és megpróbáljuk a szövődményes tüdőgyulladást elkerülni.
A „maradj otthon mozgalom” nagyon fontos, mert lelassítja a hirtelen nagyszámú fertőzések kialakulását, de nem véd meg tartósan, és nem erősíti az immunrendszerünket.
Erős immunrendszer, rendíthetetlen hit, bizalom és optimizmus. Ezek a legfontosabbak!
Mivel erősíthetjük immunrendszerünket?
Legfontosabb a megelőzés!
„Régen a náthás, mellhártyagyulladásos betegek mellkasát és hátát mangalicazsírral kenték be, majd egy vászondarabbal körbetekerték. A betegek így szabályosan kiizzadták a gyulladást”
– emlékszik vissza a bükki füvesember a régi gyógymódokra, de hozzáteszi, hogy ma már ennél sokkal jobb módszerek is léteznek.
Csipkebogyó
Az immunrendszer rendben tartására, erősítésére fogyasszunk naponta két csésze csipkebogyóhús teát. A csipkebogyóban ugyanis tízszer annyi a C-vitamin, mint a citromban.
Mivel a C-vitamin hőérzékeny, ezért a csipkebogyót nem szabad forrázni, csak hideg vízben áztatni egy éjszakán át, így kivonható belőle a legkisebb veszteséggel a hatóanyag. A csipkebogyó húsát az áztatás után szűrőn áttörhetjük, mézzel ízesítve kiváló üdítőt készíthetünk.
Kurkuma
A kurkuma egyik fő hatóanyaga a kurkumin, egy sárga festékanyag, mely a fűszer jellegzetes színét adja. A kurkumin erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, daganatellenes, antibakteriális, vírusölő, antimikrobális, immunstimuláló vegyület.
Menták
Hasznos társaink lehetnek védekezésben a mentafajták is a torok fertőtlenítőiként cseppfertőzés megelőzésére. Naponta ihatjuk a forrázással készült borsmentát, fodormentát, fürtösmentát, de figyeljünk arra, hogy csak a fürtösmentát ihatják a csecsemők is. Bors- és fodormentát csak 6 éven felülieknek adjunk!
Macskakarom
Az immunrendszererősítő hatású a vírusos eredetű megbetegedések, egyes daganatos elváltozások és más fertőzéses állapotok kezelésében. A növénynek gyulladáscsökkentő hatást is tulajdonítanak.
Teafaolaj
Természetes kézfertőtlenítő, amely nem szárítja ki a bőröd, és nem kapsz tőle ekcémát. Egy adag folyékony szappanba tegyél két csepp teafaolajat (kizárólag a hígítatlan, 100%-os tisztaságú), és így moss kezet. A teafaolaj hatékonyan elpusztítja a mikrobákat és a vírusokat.
Svédcsepp
A svéd csepp növényi részek alkoholos kivonata, melyet egy svéd orvos talált fel. Rengeteg összetevője van, és kincset ér, annyira jót tesz az egészségnek. A természetgyógyászatban már a 18. század óta alkalmazzák.
Orbáncfű
Az orbáncfű, bár elsősorban antidepresszánsként ismerjük, az egyik legerősebb immunerősítő hatású gyógynövényünk. Az orbáncfű tea vírusölő tulajdonsága miatt akár herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál is bevethető.
Erdei szeder
Az erdei szeder levele is igen jótékony hatású teaként fogyasztva. Rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert. Ezenfelül csökkenti a vérszegénységet, méregtelenít, gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású.
Kasvirág (Echinacea)
Az immunrendszer egyik kiemelt védője: erősíti a szervezet védekezőképességét, megfázás, légúti fertőzések kezelésére, illetve megelőzésére is kiválóan alkalmas. Nem csak önállóan, teaként fogyasztva hatékony, hanem például az aranygyökérrel együtt is.
Pecsétviaszgomba
Kínában a halhatatlanság növényeként emlegetik a pecsétviaszgombát vagy ganodermát. Klinikai vizsgálatok is megerősítették, hogy megacélozza az immunrendszert, sőt még a rák kialakulását is megakadályozhatja. Felhasználható az erőnléti állapot fenntartására, a stressz csökkentésére; antioxidánsokban gazdag és a húgyúti fertőzések ellen is véd.
Páfrányfenyő
A ginkgo biloba néven ismert páfrányfenyő levelei rengeteg antioxidánst tartalmaznak, így védik a szervezetet a káros szabadgyököktől. Az immunrendszer védelmében pótolhatatlan szolgálatot tesz.
Spenót
Az egyik legegészségesebb zöldségünk. Nagyon magas az ásványianyag- és vitamintartalma, igazi multivitamin. Erősíti az immunrendszert, véd a rákos megbetegedések ellen, javítja a látást, gyulladáscsökkentő hatással bír és védi a szívet is.
Gyömbér
Immunerősítő tulajdonságát vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönheti. A gyömbér az A-, B-, C- és E-vitaminok gazdag forrása. Nagy mennyiségben ásványi anyagokat is tartalmaz: magnézium, foszfor, kálium, kálcium, cink és vas is található benne.
Cékla
Méregtelenítő, gyulladáscsökkentő, immunerősítő és vérkeringést fokozó hatása is van a céklának. Kiemelkedő szerepet játszik a sav-bázis egyensúly és a tökéletes vérnyomás kialakításában. Ezenkívül állítólag gátolja a tumorsejtek kialakulását, pl. a vastagbélben.
Savanyú káposzta
Az igazi, tejsavas erjesztésű savanyú káposzta fogyasztása kiváló a bélrendszer rendbentartására, az immunrendszer erősítésére.
Méz
A méznek rendkívül erős fertőtlenítő hatása van, általa kivédhetjük a különböző vírusos- és bakteriális eredetű fertőzéseket. Kissé savas pH-ja és antioxidáns tartalma miatt kiváló fertőtlenítő szer. Nagy szerepet játszik bizonyos egészségügyi panaszok megszüntetésében, valamint az immunrendszer erősítésében.
Fokhagyma
Antibakteriális és gombaellenes hatása miatt azonnal felveszi a harcot a légúti megbetegedésekkel, antioxidánsként serkenti az immunrendszert és karbantartja a szív-és érrendszert is.
Ezüst kolloid
Az ezüstkolloid külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható. Az ezüstkolloid működése: bekerül a baktériumokba, a vírusokba és gombákba, és elpusztítja azokat. Hatékonysága abban rejlik, hogy az egysejtűek anyagcseréjét meggátolja, így a kórokozók azonnal elpusztulnak. A vírusok szaporodását képes meggátolni, így azok amilyen gyorsan bekerültek a szervezetbe, olyan gyorsan ki is ürülnek onnan. Az ezüstkolloid közel 600 féle kórokozót képes elpusztítani. Az antibiotikumokkal ellentétben azonban, az ezüstkolloid a bélben lévő jótékony baktériumokat nem károsítja, mivel az oldat felszívódása a vékonybélben történik.
Az ezüstkolloid tehát, a leghatékonyabb betegségmegelőző anyag, illetve a már kialakult megbetegedéseket is sokkal gyorsabban gyógyítja meg, mint más antibakteriális szer.
A fertőzéses, gyulladásos betegségek közül a nátha, az influenza, a tüdőgyulladás esetében kifejezetten hatékony.
Grapefruitmag-cseppek
A legkülönfélébb vírusokat, baktériumokat és gombákat is elpusztítja. Nem hagyja a kórokozókat táplálékhoz jutni, de az antibiotikumokkal ellentétben szervezetünk jótékony bélbaktériumait nem károsítja. Ügyelni kell arra, hogy e cseppek koncentrátumok, tehát csak hígítva fogyaszthatók. Influenza idején nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is hasznos szolgálatot tehet. Tisztítószerek alapanyagaként bármilyen bacilust megöl, miközben nem tartalmaz káros anyagot, így gyerekjátékok fertőtlenítésénél is bátran használható.
Homoktövis
Valamennyi homoktövis készítmény rendelkezik immunerősítő hatással, hiszen tartalmazza azokat az anyagokat, melyek a szabadgyökök kialakulását megakadályozzák, illetve azok számát csökkentik.
Propolisz
A propolisz gond nélkül elpusztítja mind a vírusokat, mind a baktériumokat, miközben a szervezet saját védekezőrendszerét nem károsítja. Legnagyobb szerepe a betegségek megelőzésében van.
Bodza
immunrendszerünk erősítésére legalkalmasabb háziszer a bodza virágából készült gyógytea. Hatóanyagai és flavonoidtartalma hozzájárul a szervezet ellenálló képességének fokozásához, az immunrendszer megerősítéséhez.
Almaecet
Fokozza az immunrendszer működését, serkenti az emésztőnedvek termelését, megakadályozza a felfúvódást, segít gyógyítani és megelőzni a keringési problémákat, fertőtlenít, javítja a szájhigiéniát.
Fahéj
A fahéj kiváló a különböző vírusok és baktériumok ellen, ezért megfázás vagy bármilyen fertőzés esetén kiváló segítség lehet.
Immunstimulátorok
A szervezetünket serkentő, illetve alkalmazkodóképességét segítő, vagyis immunstimulátor gyógynövények például a bíbor kasvirág, a ginzeng, a bazsalikom. Ezek aktivizálják az immunrendszert és segítik alkalmazkodásunkat a fizikai, szellemi és lelki megterhelések esetén.
Kamilla
A kamilla a magyar népi gyógyászatban évszázadok óta ismert gyógynövény. Apigenin tartalmánál fogva az immunrendszer működésének támogatásában is hatékonyan vesz részt.
Olajos magvak
Az ásványi anyagok és a nyomelemek közül a cink, a szelén, a kalcium és a magnézium immunerősítő hatása rendkívül hangsúlyos. Ezek főleg friss gyümölcsökben, olajos magvakban, tejtermékekben, valamint a zöldfélékben és a hüvelyesekben fordulnak elő jelentős mennyiségben.
Pálinka
Egy kupica házi pálinka mindenképp jól jöhet, hiszen fertőtleníti a szervezetünket és még stresszoldó hatása is lehet. A cukros, színes italokat inkább hanyagoljuk!
Mozgásterápia
A vérkeringés állapota, ereje és frissessége rendkívül fontos az immunrendszer szempontjából. A vérkeringés juttatja a sejteket tápanyagokhoz, oxigénhez, valamint a keringési rendszer gondoskodik a tisztításról, vagyis a salakanyagok elszállításáról is. Így aztán a szabadban, friss levegőn történő rendszeres testmozgás nemcsak ajánlott, de szinte kötelező az immunrendszer védelme érdekében.
Fogyasszunk üdítők helyett meleg italokat (elsősorban gyógyteákat, zöldteát), rendszeresen egészséges ételeket, sok gyümölcsöt. A méz az összes gyógytea immunerősítő édesítője lehet. Pihenjünk, aludjunk eleget. Próbáljuk kizárni a stresszt. Vegyünk forró fürdőket, mert a magasabb hőfok stimulálja az immunsejteket, serkenti a hőlabilisabb mikroorganizmusok szétesését, a fokozott keringés miatt segít tisztítani a vért és a nyirokrendszert, ellazít, oldja a stresszt.
Ne nézzünk sokkoló, pánikkeltő híreket, figyeljünk családunkra, szeretteinkre. Olvassunk, nézzünk olyan filmeket, melyek lelki töltődést adnak.
A mindennapokban pedig ne felejtsük el a fertőtlenítést! Naponta kétszer fertőtlenítsük le a telefont, laptopot, kormánykereket – töröljük át őket egyszerhasználatos tisztítókendőkkel, amiket aztán dobjunk ki!
Kezet gyakrabban mossunk a szokásosnál, fertőtlenítsünk, és igyekezzünk minél kevesebbszer érinteni arcunkat!
Ha kellően erősítettük immunrendszerünket, és a gondos védelem ellenére mégis elér bennünket az elkerülhetetlen, csak enyhe lefolyású náthaszerű fertőzésen esünk majd át és azt könnyen és gyorsan kiheverhetjük.