A magnézium egy fontos ásványi anyag, amelyre a szervezetnek szüksége van. Ha nem juttatsz megfelelő mennyiségű magnéziumot a szervezetedbe, akkor több súlyos betegség alakulhat ki, illetve tünet jelenhet meg. Ha időben kiderül a probléma, akkor magnéziummal lehet segíteni rajta.
A magnézium
Fontos ásványi anyag, amely gyakorlatilag nélkülözhetetlen a szervezet számára. A helyes szív- és idegműködéshez szükség van valamennyi magnéziumra. Ez mellett különösen fontos szerepe van az izmok működésében is. A kalcium mellett a csontok és a fogak egészségéhez is hozzájárul. De más kisebb funkciókat is ellát a szervezetben.
A magnézium bevitel
Nehéz meghatározni, hogy pontosan mennyi magnéziumra van szüksége egy szervezetnek. Ez minden esetben függ magától az egyéntől, az életkortól, a nemtől, és hogy milyen hatékonyan dolgozza fel a szervezet. Irányelvek alapján azt mondható, hogy a napi ajánlott magnézium bevitel mindenki számára olyan 300 mg körül lehet. Ezt bármilyen korosztály esetében érdemes betartani. Ha a magnéziumhiány tünetei mutatkoznak, akkor ennél lehet többet is a szervezetbe juttatni. Férfiak esetében még a 350 mg is ajánlottnak tekinthető.
A magnéziumhiány
Ha a szervezet nem kap elegendő mennyiségű magnéziumot, akkor számos súlyos tünet jelentkezhet. Nem csak fizikai, hanem akár mentális jelekben is megmutatkozhat. Nagyon fontos, hogy ha az alábbi tünet együttest tapasztaljuk, akkor forduljunk orvoshoz, kérjünk szakmai segítséget. Ne kezdjünk el találomra a magnéziumadagokkal kísérletezni, hanem az orvos által előírt mennyiséget jutassuk be a szervezetbe.
A magnéziumhiány tünetei
Fizikai, testi tünetként legsűrűbben és leghamarabb az izomgörcsök jelentkeznek. Ez a tünet nem minden esetben utal magnéziumhiányra. Ha túl sokat edzettünk, futottunk, akkor könnyen előfordulhat, hogy izomgörcs következik be. De ha nem végeztünk semmi olyan munkát, terhelést, akkor valószínűleg a magnéziumhiány okozza a görcsöt. Másik jelentős tünete a gyors és rendszertelen szívverés. Mivel a magnézium elengedhetetlen az egészséges szívműködéshez, ezért hiánya esetén a szívnek sokkal nehezebb ellátni a funkcióját. Harmadrészt pedig általános gyengeséget, fáradtságot, kimerültséget okoz.
Kisebb valószínűséggel, de tartós magnéziumhiány mellett fejfájás, étvágytalanság, szédülés, koncentráció zavar is előfordulhat. E mellett egy igen súlyos pszichés eredetű betegség: a depresszió kialakulását is elősegíti. Ha felmerül a gyanú, hogy magnéziumhiányos a szervezet akkor ne várjunk arra, hogy még több tünet előkerüljön, forduljunk orvoshoz, mert minél hamarabb pótoljuk a magnéziumot, annál kevésbé ártunk a szervezetnek. Szerencsére ezek a kezdeti tünetek gyorsan visszafordíthatók, de ha túl sokáig fosztjuk meg a szervezetet a magnéziumtól, akkor nehezebb lesz a tünetek megszüntetése is.