Vérnyomáscsökkentő a természetből - Hibiszkusz a fontos erőforrás

 

Az elmúlt néhány évben egyre több udvar és kert elegáns dísznövénye a hibiszkusz. Tudjátok-e, hogy ez a szépségével kápráztató növény gyógynövény is?  

 

Napjainkban több mint 300 faja ismert a hibiszkusznak. A hibiszkusz a mályvafélék családjába tartozik

 

A képen a kerti változat látható, amely számos színben pompázik a nyári hónapokban.  Eredetileg az arab országokban használták gyógyteaként. Leginkább a virágszirmait használják, mely köptető és köhögéscsillapító hatású, de torokgyulladásra is gyakran javasolják. Sok olyan teát találhatunk, amelyben egyik összetevőként megjelenik a hibiszkusz. Jellegzetes színt ad a teának, de C-vitamin tartalma sem elhanyagolandó.

 

A szubtrópusi területeken savanyú, alkoholmentes italt készítenek belőle, amely az egyik legkedveltebb szomjoltó ezeken a területeken. Enyhülést hoz a forróság idején, mivel serkenti a bőr vérellátását, kitágítja a pórusokat, és ezzel hozzájárul a bőr lehűléséhez. Kiválóan alkalmazható a magas vérnyomás ellen, és máj-, valamint epeproblémák kezelésére.

 

A legtöbb hatóanyagot a virág és annak húsos kelyhe rejti. A benne található flavonoidok a koleszterinszintünk csökkentéséhez járulnak hozzá, ezáltal csökken a kapillárisok áteresztőképessége. Mindez a szív-, és érrendszeri betegségek megelőzésében és gyógyításában is szerepet játszik. A szívinfarktus és a magas vérnyomás megelőzésében is segít, valamint azoknál, akiknél a vérerek megnövekedett áteresztőképessége és csökkent rugalmassága miatt különböző problémák jelentkeznek, mint például a repedezett vörös erek megjelenése a test bármely területén, a visszér, a fogínyvérzés, vagy az aranyér, jótékony hatása kimutatható.

 

A hibiszkuszban lévő flavonoidok antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően részt vesznek a szabad oxigéngyökök kiirtásában, ezért kiválóan alkalmas méregtelenítésre, sőt a flavonoidok esetenként meg tudják állítani a rákos sejtek növekedését, sőt hatásosan el is pusztítják őket. A hibiszkusz virágában megtalálható az anthocyanins nevű anyag, ami szerepet játszik az érfalak karbantartásában, és erősíti a sejtek és szövetek felépítésében fontos fehérjekollagént. A hibiszkusz tea anthocyanin és más összetevői antioxidánsként is működnek, megtisztítják a szervezetet a szabadgyököktől, csökkentik a szív megbetegedésének és a rák kialakulásának kockázatát, valamint az öregedés hatásait.

 

A hibiszkusz allergiaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik,  vírusellenes hatású, ezért kiválóan alkalmazható a légúti fertőzésekkel szemben. Nemcsak C-vitamin tartalma kiemelkedő, de B1 és B6-vitamint, niacint, béta-karotint, kalciumot, magnéziumot és vasat is tartalmaz. Mivel képes csökkenteni a hisztamin termelést, segít az asztmával, a köszvénnyel és a migrénes fejfájással küzdőknek.

 

 

Akiknek sok méreganyag halmozódott fel a szervezetükben és ezért kimerültek, szinte mindig fáradtak érdemes felerősíteni immunrendszerüket hibiszkusszal. Stresszes környezetben vagy nagyobb igénybevétel esetén mindenképpen érdemes naponta fogyasztani, de az izmok, a csontok és az ízületek regenerálódásában is segít. Gyulladáscsökkentő hatása a krónikus esetekben is jótékony, eredményesen alkalmazható ízületi gyulladás és akár vastagbélgyulladás esetén is.

 

A hibiszkusz a cukorbetegek számára is fontos quercitin nevű flavonoidot tartalmaz, mert képes javítani az inzulin szekrécióját és gátolja a szem retináját és a veseműködést károsító anyagok felgyülemlését szervezetünkben, csökkenti az idegek és az érrendszer károsodását okozó tüneteket.

 

Az erős menstruációs vérzés és a görcsök, az orrvérzés, illetve a gyakori véraláfutásos bőr kezelésére is kiváló.

 

Vizelethajtó és antibakteriális hatásainak köszönhetően segít a vese- és húgyhólyaggyulladás gyógyításakor, valamint a húgykő feloldásában is szerepet játszik.

 

Kísérletek bizonyították, hogy a magas vérnyomás mérhetően csökken napi 3 csésze hibiszkusztea fogyasztásakor. A vizsgálatok során előfordult, hogy a vizsgált alany vérnyomása annyira lecsökkent, mintha a megszokott vérnyomásgyógyszerét vette volna be. Így a kutatók nem zárják ki azt sem, hogy a jövőben hibiszkusz alapú tablettákkal válthatók fel a jelenlegi kémiai vérnyomáscsökkentők.

A vérnyomás helyes szinten tartása létfontosságú, hiszen a kicsit magas vérnyomás hosszú távon ugyanolyan káros, mint a nagyon magas. Mérjük vagy méressük rendszeresen, ha pedig baj van, vessük be a természet vérnyomáscsökkentőjét, a hibiszkuszt.

Teáját főzetként készítjük, 2 dl vízhez adjunk 1 kávéskanál hibiszkuszt és főzzük 2 percig.

 

Melegen és hidegen egyaránt kellemes ital. Íze az áfonyára emlékeztetően fanyar, ezért sokan cukorral vagy mézzel édesítik.

 

A hibiszkusznak az eddigi ismeretek szerint nincs semmiféle mellékhatása, gyerekek, terhes- és szoptató nők is fogyaszthatják.

 

egészséges életmód

 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa. Az...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa. Az...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
A növények lelke – Léteznek gyógyító energiák?
Amikor egy frissen szedett kakukkfűcsokrot tartunk a kezünkben, vagy beleülünk egy árnyékot adó...
Április 22. – A Föld napja: amikor a bolygónk visszanéz ránk
A természet nem siet. Nem kapkod. Nincs benne zaj, csak csendes jelenlét, bölcsesség és...
A nyírfa szinte minden része gyógyít!
Van valami megkapó abban, amikor az ember ránéz egy sudár nyírfára. Fehér kérge, zizegő...

Címkék