A napraforgó csíra remek húspótló! Mindaz a tápanyag megtalálható ugyanis benne, ami a magjában.
Az inkák misztikus szimbóluma volt a napraforgó. Gyógyító hatása miatt az észak-amerikai indiánok kiemelkedő jelentőségű növénynek tartották. Manapság a megtermelt napraforgóból olajat sajtolnak ki, leveleivel pedig a maláriásokat kezelik. Vízhajtó hatásúnak tartják.
A napraforgó megtisztított csíráját saláták, levesek, főzelékek, gazdagítására, ízesítésére használhatjuk.
Enyhén sós ízű zöldje salátának kiváló. Fogyaszthatjuk vegyes zöldsalátákban, szendvicsben, levesben. Tehetjük kenyérre, joghurtba, vagy müzli mellé.
Mire jó a napraforgó csíra?
● Magas foszfor és kalcium tartalma fontos a csontoknak, fogaknak, kell a zsírok és szénhidrátok emésztéséhez, szövet- és izomtónushoz, idegrendszerhez,
● vastartalma a vörösvértestképzéshez, réztartalma a vas felhasználásához szükséges,
● igen gazdag B-vitaminokban és E-vitaminban,
● jódot tartalmaz, amely a pajzsmirigy-hormon alkotórésze, valamint elengedhetetlen az idegsejtek működéséhez,
● magnéziumot tartalmaz az izom- agy-, tüdőszövetek működéséhez,
● az összes aminosavat tartalmazza (30% fehérje),
● kiváló niacin (bőrvitamin) forrás,
● gyógyhatású tüdőbetegségek, torokkaparás, köhögés, hörghurut, veseproblémáknál, és lázcsillapító hatású,
● magas rosttartalma az egészséges bélflórát táplálja, segíti a bélperisztaltikát,
● klorofiltartalma segíti a vér oxigénszállítását a sejtekhez,
● tisztít, méregtelenít, vízhajtó hatása van,
● jótékony hatással van a cukorbetegségre.
Hogyan készítsünk napraforgómag csírát?
Vásároljunk emberi fogyasztásra alkalmas, vegyszermentes natúr napraforgó magot, és éjszakára áztassuk vízbe. A leázott külső héjat a vízzel együtt öntsük le. Áztatás hatására a benne található enzimek aktiválódnak, segítségükkel az összetett szénhidrátok egyszerű szénhidrátokra, a fehérjék aminosavakra, a zsírok nagyrészt zsírsavakra bomlanak. Az ásványi anyagok a szervezet által jobban hasznosítható, nagyrészt vízben oldható ásványi sókká alakulnak.
Csíráztató tál hiányában a magot csíráztathatjuk tálcán. A tálcára tegyünk papírvattát, vagy gézt, locsoljuk be, de ne legyen túlzottan nedves, ne ússzon a víztől, szórjuk rá a beáztatott, külső héjától megmosott napraforgómagot. két napon keresztül naponta kétszer spicceljük be a magokat, hogy ne száradjanak ki, de éppen csak, hogy nedvesek legyenek. A túl sok víztől esetleg rothadni kezdenek a szemek.
Két nap csíráztatás után, amikor a gyököcskék már kiemelkednek, ültessük el. Tálcán egyengessünk el kertészeti tőzeg-kertiföld keverékét, amelyhez icipici mészkőport adunk, hogy a talaj ásványi anyag tartalmát növeljük. Szórjuk a felszínre a magvakat, gyengéden öntözzük be, majd egy hasonló méretű tálcával takarjuk. Két nap elteltével takarjuk ki, állítsuk napra, öntözzük naponta, és a teljes procedúra kezdetétől számított nyolc nap elteltével vágjuk le a zöldet.
Ekkor a növénynek két levele van, de valódi levelei még nem fejlődtek. Vigyázzunk, hogy a növény ne fejlesszen újabb leveleket, mert azok íze már kissé kesernyés.
Csíráztatni egész évben lehet, így minden nap friss és tápláló, vitamindús csíra áll rendelkezésünkre, hogy kiegészíthessük vele szokásos étkezéseinket.