Május első ízletes ajándéka a szamóca, melynek számtalan jótékony hatása van szervezeted számára.
Május első ízletes ajándéka a szamóca, melynek számtalan jótékony hatása van szervezeted számára.
Sokan tévesen epernek nevezik ezt a gyümölcsöt. Attól függetlenül, hogy kertben vagy erdőben terem a kertészszakma dolgozói azonban hivatalosan is szamócának nevezi.
A szamóca több termesztett fajtáját különböztetjük meg.
Gazdag vitaminokban (A-, B1-, B2-, C-, illetve E-vitamin) és ásványi anyagokban (kalcium, kálium, magnézium, vas, cink). A bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan kimagasló mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antioxidáns hatásúak.
10 dkg szamóca csupán 30 kalóriát tartalma, mivel 90%-a víz. Több benne a C-vitamin, mint a narancsban vagy a citromban.
Szamócatörténelem
A vadon élő szamócát már az ősember is fogyasztotta, Kelet-Ázsiában termesztettek először szamócát. A római kori írásos anyagok már említést tesznek róla. A germánok méregtelenítőként fogyasztották.
A szamóca több száz évvel ezelőtt nem ínyencségként, hanem gyógynövényként kezdte pályafutását, később dísznövényként kapott helyet. Gyümölcsét csak a 14. századtól fogyasztják.
Termesztése a 15. század környékén kezdődött, majd lassan kialakultak a termesztett fajták.
1430-ban írásos bizonyíték támasztja alá, hogy már árulták London utcáin.
Ahogy egyre ismertebbé vált a szamóca, úgy születtek a hozzá kapcsolódó babonák, legendák. A középkorban úgy tartották, hogy a szamóca a tökéletességet és az igazságot szimbolizálja, épp ezért a kor kőfaragói a templomi oltárokat szívesen díszítették szamócával. Ezenkívül, hittek benne, hogy szamócával elcsábítható a vágyott partner. Nem véletlen, hogy a legismertebb afrodiziákumként számon tartott gyümölcs régóta Vénusz, a szerelem istennőjének jelképe is.
Szamóca, mint afrodiziákum?
Nincsen romantikus este szamóca nélkül. A legújabb kutatások szerint nemcsak finom ízének köszönhetjük huncutságunkat, hanem cinktartalmának is. Ugyanis a szamócában található magocskáknak magas a cinktartalma, mely befolyásolja a tesztoszteron jelenlétét a testben, ami fontos a spermiumtermelésben. Ha a cink szintje megnő, akkor a nők is sokkal jobban kívánják a szexet. Állítólag olyan anyagokat is tartalmaz, melyek fokozzák a vérbőséget nőknél és férfiaknál egyaránt.
A szamóca nem utóérő gyümölcs, ezért mindig egészséges, puha foltoktól mentes, friss zölddel rendelkező, érett szemeket vegyünk. Fonnyadt vagy sérült gyümölcsöt ne válasszunk.
Hűtőszekrényben rövid ideig, 1-2 napig megőrizheti a minőségét, de érdemes a vásárlás napján elfogyasztani. Mélyhűtőben akár fél évig is eláll. Mivel a szamóca termései a földre érnek, ezért alapos mosást igényel, de megmosni is csak közvetlenül fogyasztás előtt érdemes.
A szamóca gyógyhatásai
● bőrbe bedörzsölve megszabadít az elhalt hámsejtektől, napozás után hűsíti a bőrt, valamint véd az ultraibolya sugárzástól,
● fogyasztása a jóllakottság érzését kelti, ezáltal kiváló partner a fogyókúrában, de csak cukor fogyasztása nélkül,
● C- és E-vitamin tartalmának köszönhetően kitűnő vértisztító hatása segít a salakanyagok és a felesleges zsír távozásában, fokozza a méregtelenítő folyamatokat,
● kiváló emésztési panaszok, székrekedés és vesebántalmak esetén,
● használhatod fájdalmak enyhítésére és láz csillapítására,
● tüdőgyulladás, reuma és pajzsmirigy rendellenességek esetén is alkalmazhatod,
● a pattanásos bőr kezelésére és az ekcémára is hatásos,
● csökkenti a szívbetegségek, a kötőszöveti gyulladások, az agyér-elmeszesedés kialakulásának kockázatát is,
● különösen jó hatással van a cukorbajra és a magas vérnyomásban szenvedőkre,
● ajánlott fogyasztása a köszvénnyel küzdők számára,
● segíthet az ízületi problémákon,
● serkenti a vérkeringést,
● csökkentheti a rák kialakulásának esélyét,
● megállítja a fertőző mikroorganizmusok terjedését, vírusellenes,
● kiváló fogfehérítésre, ha pépesített szamócával átdörzsölöd hetente egyszer a fogaid.
A szamóca vad rokona erdőkben tisztásokon, bokros helyeken fordul elő. Az erdei szamóca sokkal értékesebb anyagokat tartalmaz, mint a kerti szamóca. A vadon termő növénynek levelei is hasznosak. A megfelelő begyűjtés, tisztítás és szárítást követően vízhajtó és tisztító gyógynövényként fogyaszthatod teáját.
A Harvard Egyetem kutatói szerint azok, akik sok szamócát fogyasztanak, védik ereiket a gyulladástól, így megelőzik az érelváltozások miatt kialakuló súlyosabb szövődményeket.
Ausztráliai kutatók felfedezték, hogy számos bogyóstermésű növény (pl. málna, vörös áfonya, szamóca, eper, szeder és fekete ribizli) gyümölcsének kipréselt leve 1:5 arányú hígításban meggátolja különféle baktériumok és a Candida albicans nevű gomba növekedését.
Intelmek a szamóca fogyasztásával kapcsolatban!
Ez a tökéletes gyümölcs sajnos szervezetünkben hisztamint szabadít fel, így allergiás reakciót válthat ki, csalánkiütést idézhet elő az arra érzékeny embereknél.