A kamillavirág egyik legismertebb és legnépszerűbb gyógynövényünk, az anyák és a gyermekek legjobb segítője.
Bizonyára nincs közöttünk olyan, aki nem ismeri, esetleg nem hallott a kamilláról. Eszünkbe jut gyerekkorunk, ahogyan inhalálni kellett megfázásunk idején. Szerintem senkinek nem volt a kedvence.
Tudjunk meg többet a kamilláról és nézzük meg, hogy inhaláláson kívül mi mindenre jó még a főzete.
A növény fészekvirágzatát használjuk gyógyászati célokra. Fő hatóanyaga a kékes színű azulen illóolaj.
A kamillavirág jellegzetes aromájú és kesernyés ízű.
Népies elnevezései: orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzek anyja, anyaméhfű, teafű, piperefű, szikfű, papvirágfű és mesterfű.
Kamilla történelem
A kamillát már az ókori Egyiptomban is nagyra értékelték gyógyító hatása miatt.
Dioszkoridész, görög orvos és Plinius, római természettudós a kamillát fejfájás, vese-, máj- és hólyagpanaszok gyógyítására ajánlotta, ahogyan az indiai ajurvédikusok is. A kamilla gyógyító hatásait a germánok is jól ismerték. Nicolas Culpeper XVII. századi herbalista emésztőszervi zavarok, menstruációs görcsök orvoslására, továbbá a menstruáció előbbre hozatalára javasolta.
A XIX. században elterjedt a kamillás dunsztkötés sebek kezelésére és az üszkösödés megelőzésére. Főzetet írtak fel a maláriás és a tífuszos betegeknek, valamint menstruációs görcsökkel küszködőknek is.
Népies elnevezése szüzek anyja, anyafű arra utal, hogy még a nőgyógyászatban is használták a menstruáció serkentésére, a menstruációs görcsök enyhítésére, a vajúdás idejének lerövidítésére, szülés után a mell és a mellbimbó fájdalmai ellen és a tejtermelés csökkentésére.
A magyar kamilla magas hatóanyag-tartalmával az egész világon hírnevet szerzett. Az Alföld szikes pusztáin tömegesen, vadon terem, de nagy területeken termesztik is.
A kamilla közismerten
● frissítő,
● fájdalomcsillapító,
● görcsoldó,
● gyulladáscsökkentő,
● antibakteriális,
● antiallergén,
● nyugtató.
A kamilla (Chamomilla) elnevezését a görög eredetű chamos (föld) és milos (alma) szavak összetételéből kapta, ami alacsonynövésű, almaillatú cserjét jelent.
A kamilla a fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó gyógynövény. Két fő típusa használatos gyógynövényként: a német vagy magyar kamilla (Matricaria recutita) és a római vagy angol kamilla (Chamaemelum nobile). Az angol kamilla és a német kamilla hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, a német kamillából készült illóolaj, azonban erősebb gyulladásgátló, hatásosabb, mint az angol kamilláé.
A német vagy magyar kamilla margarétaszerű szárított virága ismert és használatos hazánkban.
Készítsünk finom kamillateát
A leghatásosabb tea a szárított kamillavirágzat forrázatából nyerhető.
3 kávéskanál szárított kamillavirágra öntsünk 4 dl forró vizet, hagyjuk ázni 10 percig és naponta fogyasszunk belőle 3-4 alkalommal. Elsősorban izomlazító és görcsoldó hatású.
Külsőleg is alkalmazhatjuk a kamilla forrázatát
1 liter forró vízzel öntsünk le kb. 10 dkg kamilla virágzatot, hagyjuk állni 10 percig és öntsük a keveréket fürdővízbe. Nyugtató hatású, és üdévé varázsolja a bőrt.
A kamilla további gyógyászati felhasználása
● Sok hajápolási termék összetevője is a kamilla. Hajmosásnál öblítőként használva csillogóvá varázsolja főként a szőke hajat.
● Égési sebek, zúzódások, rándulások, bőrkeményedések és tyúkszem kezelésére borogatásként használjunk kamillateával átitatott kötszert.
● A kamilla legismertebb hatóanyaga az azulén, amelyet széles körben használnak bőrápolási termékek gyártásánál.
● A kamillás szájvíz eredményes sugárkezelés vagy rák elleni gyógyszerek hatására a szájüregben megjelenő fekélyek és duzzanatok kezelésében is.
● A fáradt szem és az enyhe szemészeti fertőzések esetében jól alkalmazható a kamillás lemosás, gyógyítja a kötőhártya-gyulladást.
● A kamillából készült tea gyulladáscsökkentő.
● Magas láz, gyomorpanaszok és megfázás esetében is eredményesen használható.
● Csecsemők és kisgyerekek számára jótékony hatású megfázás és gyomorpanaszok esetében.
● Hatásos nyugtalanság, feszültség, szorongás, migrén, fejfájás és álmatlanság esetén, enyhíti a menstruációs görcsöket.
● A kamilla bizonyítottan csökkenti a savas refluxot, a hasi fájdalmat és görcsöket. Miután a kamilla jól ismert gyógynövény relaxáns, az egyik legjobb gyógymód a stressz okozta refluxra.
● Megfázás, homloküreg-gyulladás, hörghurut és szénanátha is jól kezelhető a teával, mivel elősegíti a nyák kiürülését a szervezetből.
● Gyógyítja az enyhébb gyomor és bélrendszeri betegségeket.
● Influenza esetében csökkenti a lázat és enyhíti a fejfájást.
● A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit.
● Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny-, a száj- és a torok gyulladása. Szájban lévő sebek, afták esetén nagyon hatásos gyógyír.
● Bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást is kezelhetünk vele.
● Fürdővízhez adva nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) kezelése esetén.
● Kamillaolajjal dörzsöljük be a fogzó baba állkapcsát, ott ahol szükséges. Nyugtató hatása van.
● A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket, puffadásukat elmulasztja, a szélgörcsöket csillapítja. Megszünteti a székrekedést anélkül, hogy hasmenést okozna. Tejjel hígítva ajánlott a kicsiknek.
● A kamilla világos főzete alkalmas csecsemők fürösztésére.
● Fogyasszunk frissítő kamillafőzetet vagy öntsünk fürdővizünkbe a teából, ha idegesek vagyunk. A kamilla központi idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatását tudományos kutatások igazolták.
Mikor szabad gyűjteni a kamillát?
Az igazi gyűjtők tudják, hogy a kamillagyűjtésnek hagyománya van. A teliholdas éjszakát követően nem szabad gyógynövényt szedni. A gyógynövényeknek sok napfényre, és kevés holdfényre van szükségük. Telihold idején semmit se gyűjtsünk!
Kizárólag csak azokon a napokon gyűjtsünk, amikor éjjel kicsi a holdsarló.
A nedvek a növényekben növekvő holdnál felszállnak a föld feletti részekbe: szárba, levélbe, virágba, termésbe. A fogyó holdnál pedig lefelé igyekeznek a gyökérbe. Tehát a föld feletti részeket dagadó holdnál kell gyűjteni.
Készítsünk kamillatinktúrát
Morzsoljunk szét ujjainkkal 5 dkg kamillát és 5 dkg cickafarkot. Szórjuk egy 7 dl-es üvegbe és öntsük fel 96%-os alkohollal, vagy nagyon jó minőségű házi pálinkával, esetleg minőségi vodkával. 20-25 fok közötti melegben egy hétig lefedve áztatjuk, és naponta legalább egyszer összerázzuk. Egy hét után sűrű szövésű anyagon átszűrjük alaposan kinyomkodva a levét. Ezek után még egyszer átszűrjük egy tölcsérre helyezett arctisztító vattán vagy szűrőpapíron, hogy teljesen áttetsző folyadékot kapjunk. Az így elkészített tinktúra éveken át eltartható hatóanyagaival. Szükség szerint bármikor hozzáférhető számunkra egy kitűnő szer, mely szinte minden bajunkra megoldás lehet. Megfázásra, menstruációs görcsök enyhítésére stb. pár cseppet a teába vagy gyümölcslébe keverve nagyobb hatóanyagot vehetünk magunkhoz gyógynövényünkből.
Intelmek a kamillatea fogyasztásával kapcsolatban!
A kamillatea fogyasztása általában biztonságosnak tekinthető, nem mérgező, de ritkán előfordulhatnak mellékhatásai.
Egyes kutatások szerint a kamillatea fokozhatja a véralvadást gátló gyógyszerek hatását.
Fokozhatja az epilepszia elleni gyógyszerek hatását, növelve a nyugtató hatásokat.
Ha a tea fogyasztásának adagja nagyobb az ajánlottnál hányás és hányinger jelentkezhet mellékhatásként.