A kapribogyó a kapricserje ecetben, sóban vagy olajban tartósított, még ki nem nyílott, fonnyasztott bimbója, mely nem csak finom, hanem gyógynövényként is számon tarthatod.
A kapribogyó hazánkban még nem annyira ismert, de már egyre többször előkerül a hazai konyhákban is, beszerezhető nagyobb üzletekben. Nem olcsó, de erős és jellegzetes íze miatt keveset kell használni belőle. Vadas mártás mellé, vagy egyéb vadhúsok főzése során az egyik alapfűszernövény.
Meghatározó aromát kölcsönöz minden ételnek, amelybe belekerül, és nem utolsó sorban egészségünkre is jótékony hatással van.
A kapribogyó egy mediterrán cserje virágbimbója. A ki nem nyílott bimbók kora reggel szedhetők május végétől október elejéig. Rózsaszínes virágai reggel nyílnak, délre elhervadnak.
Elnevezésével ellentétben a kapricserjének nem a bogyóját, hanem a virágbimbóját fogyasztjuk.
A kapribogyó zöld színű, jellegzetesen fanyar, csípős ízű, ezért az ínyencek egyik nagy kedvence. Az olasz konyha egyik nélkülözhetetlen alapanyaga.
A növény kicsi, mégis gazdag tápanyagokban és vitaminokban. Sok benne a mangán, vas, kalcium, magnézium, K-vitamin, C-vitamin, B2-vitamin. 100 gramm 5 gramm szénhidrátot, 0,9 g zsírt, 2 g fehérjét is tartalmaz.
Kapribogyó történelem
A kapricserje Elő-Indiából valamint a Kaukázus területéről származik. A kapribogyó a Földközi-tenger térségében őshonos. Az ókorban egyaránt fűszerként használták a kapricserje gyökerét, kérgét és kerek virágbimbóit, valamint előszeretettel alkalmazták gyógyászati célokra is. Napjainkban, főleg Dél-Franciaországban, Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban termesztik, innen kerül ki az export nagy része.
Keserű glikozid tartalma miatt frissen nem fogyasztható a kapribogyó, sós vízbe kell áztatni egy hétig, majd sóval, ecettel tartósítani. A sóban eltett kapribogyót 15-20 percig kell áztatni használat előtt. A legzsengébb, legkisebb bimbók a legértékesebbek.
Hatóanyaga a sárga színű rutinglikozid, ezen kívül kaprinsav, illóolaj, valamint alkaloid tartalommal is rendelkezik.
A kapribogyót többféle növény bimbójából hamisíthatják, mint pl. mocsári gólyahír, gyermekláncfű valamint seprűzanót. A mocsári gólyahír bimbója rutintartalma miatt elfogadott gyógyhatású, illetve ízesítőszer és a kereskedelemben "német kapri" néven árusítják.
A kapribogyó gyógyhatása
A kapribogyó virágbimbóit és termését már az ókorban is használták gyógyászati célokra, szélhajtóként, isiász és görcsök ellen, valamint alkalmazták akkoriban fűszerként is.
A kapribogyó étvágygerjesztő és vérnyomáscsökkentő hatású, valamint az immunrendszert is erősíti, jó hatással van a gyomornedvekre, ajánlott fogyasztása vérszegénységre is.
A kapribogyó egy bizonyos kénalapú vegyületet tartalmaz, ami nagyon sokat segít abban, hogy megakadályozza a rákos betegségek kialakulását.
A kapribogyót fehérborral, citrommal, mézzel, mustárral, zellerrel keverve Remoulad-e szószt kapunk, mely kiváló halakkal, és grillezett lazaccal.