A lecitin szerepet játszik a sejtek felépítésében, hatására nő a szervezet teljesítőképessége, stabilizálja az idegműködést.
A lecitin fő alkotórésze a kolin és az inozitol, két igen fontos ingerületközvetítő alapanyag.
Testünk minden sejtje tartalmaz lecitint, és minden sejten belül létfontosságú szerepet tölt be. Jótékony hatással van a májra, a szívre és az érrendszerre, lehetővé teszi, hogy az öregedés ellenére tiszta maradjon a gondolkodásunk.
De mi is az a lecitin?
A lecitin olyan természetes anyag, melynek rendkívüli előnyeit még mindig nem ismerik elegen.
A lecitin szó görög eredetű (lekithos), melynek jelentése 'tojás sárgája'.
A lecitint először egy francia kémikus, Maurice Gobley azonosította be 1846-ban. Tulajdonképpen nem más, mint foszfolipidek keveréke. Azóta több kutató is felismerte jótékony hatásait.
Miben található?
A lecitin sok táplálékunkban megtalálható, így a tojás sárgájában, az élesztőben, hüvelyesekben, gabonákban, a káposztában, a földimogyoróban, karfiolban és a dióban. Az egyik leggyakoribb forrása a szójabab. A szójabab tartalmazza a legtöbb és legértékesebb lecitint, ezért a szójalecitin a lecitin egyik legjobb formája.
A lecitin gyógyhatásai
● A lecitin leginkább ismert és bizonyított jótékony hatása, hogy segít lebontani a zsírokat.
● A lecitin segít az idegi ingerület átvitelben, memóriajavító hatású, pozitív hatással van az idegrendszerre, javítja a fizikai teljesítményt.
● A lecitin elősegíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, ilyenek az A-, D-, K-, és E-vitaminok.
● A lecitin növeli a betegségekkel szembeni ellenállást azáltal, hogy elősegíti a csecsemőmirigy működését, serkenti a nyiroksejtekben az ellenanyagok termelődését, fokozza a falósejtek tevékenységét és szaporodását.
● A lecitin hatásosnak bizonyult az agy és az idegrendszer újraprogramozásában, és egy sor olyan pszichológiai rendellenesség kezelésére alkalmazták, mint a Tourette szindróma, az Alzheimer kór, az amnézia, valamint a mániákus depresszió.
ad]
● A lecitinnek számos májproblémára kifejezetten jótékony hatása lehet, beleértve a hepatitiszt, a májzsugort és a mérgezéseket, mivel felgyorsítja a zsírok és a koleszterin átáramlását a májon, így akadályozva meg azok felhalmozódását, és segítve elő a méreganyagok kimosódását. Lecitin nélkül a zsírok felhalmozódnak a májban és megakadályozzák az anyagcserét.
● A lecitint használják a magas koleszterinszint mérséklésére, ugyanis megakadályozza a zsírok és a káros koleszterin lerakódását a szív falában, az artériákban és az erekben. Elősegíti a keringési rendszer egészséges állapotának megtartását, segít megelőzni a sztrókot, a szívrohamot, az érelmeszesedést és az epekövet.
● A lecitin fontos szerepet tölt be a nők reproduktív rendszerének egészségében. Egyes kutatások arra jutottak, hogy a terhesség alatt fogyasztott lecitin támogatja a magzat egészséges fejlődését. A lecitin segít megőrizni a mellek egészségét, különösen a mellben található mirigyek és sejtek állagát.
● A lecitin enyhíti, illetve megszüntetheti az ízületi és reumatikus fájdalmakat időseknél és sportolóknál egyaránt. Időjárási frontra érzékenyek számára is javasolt a lecitin bőségesebb fogyasztása.
● A lecitin nem elhanyagolható pozitív tulajdonsága az is, hogy egészségesebbé teszi a hajat és csökkenti a hajhullást.
● A lecitin fokozza a teljesítményt. Motorolajként funkcionál az idegrendszer számára, ez gyorsabb reakcióidőként és erősebb izomösszehúzódások formájában érzékelhető.