Kutatások alapján a poloskavész menstruációs panaszokra és a menopauza tüneteinek kezelésére nagyon hasznos lehet.
A poloskavész egy évelő növény, mely már régóta használatos az amerikai őslakosok által a nők általános egészségi állapotára, reumára és kígyómarásra is.
Ez a két méter magasra is megnövő, a boglárkafélék családjába tartozó növény, hosszúkás, vattaszerű fehér virágairól ismerhető fel. Amerikában legnépszerűbb neve a fekete kígyógyökér, amely fekete színű, csavarodott formájú gyökértörzsére utal, vagyis arra a részre, amelyet a gyógyászatban alkalmaznak. A gyökértörzsben többféle hatóanyag található, amelyet ősszel, a termés beérése után takarítanak be.
Megtalálható az USA-ban és Kanadában, valamint Észak-Ázsiában és Európában is. Igaz ugyan, hogy már évszázadok óta alkalmazták női bajokra, de csak az 1900-as évektől vették számításba, mint alternatív hormonterápiát megbetegedések kezelésére, a hőhullámok csökkentésére és a kedélyállapot javítására a menopauzás nőknél.
A hagyományos kínai orvostudományban a poloskavészt a gyulladások, a fájdalom és a láz ellen használták.
A poloskavész egyéb elnevezései: Cimicifuga racemosa, fekete kígyógyökér, csörgőgyökér, indiánasszony gyökér, Black Cohosh.
A női sportolók számára érdemes használni menstruációs panaszok esetén, vagy ha alternatív, hormonokat helyettesítő megoldásokat keresnek a menopauza kezelésére.
Mivel igen hatékony a menopauza tüneteinek enyhítésében, egy német, recept nélkül kapható készítményben is használják. 1985-ben német kutatók azt tapasztalták, hogy a poloskavész hatással volt az agyalapi mirigy hormonjaira, beleértve a luteinizáló hormon szintjének csökkentését, ami azért jelentős, mert a hőhullámok összefüggésbe hozhatóak a luteinizáló hormon szintjének növekedésével.
A poloskavész egyre ismertebb a hőhullámok mérséklésére, enyhítésére, hüvelyszárazság és egyéb változó kori tünetekre. A poloskavész olyan növényi hormonokat is tartalmaz, amelyeknek hatása hasonlít az emberi szervezet által termelt ösztrogén hormonra. Ezek a hormonok az emlőben, a méhben és a testben máshol található ösztrogén receptorokhoz kapcsolódnak. Ott gyenge, ösztrogénszerű hatást fejtenek ki, ez által úgy enyhítik a klimaxos tüneteket, hogy nem fokozzák az emlőrák veszélyét. Sőt bizonyos növényi hormonok kifejezetten az emlőrák megelőzését szolgálják azáltal, hogy megakadályozzák a szervezet saját ösztrogénjeinek az emlősejtekre gyakorolt hatását.
Felhasználási javaslat
A poloskavész beszerezhető nyers növényként (napi max. 2 gramm a javasolt mennyiség), tablettaként (100 mg-ig naponta), vagy tinktúraként (12 ml-ig naponta). Hat hónapnál hosszabb ideig ne alkalmazzuk. Tartsunk néhány hét szünetet.
A poloskavész forrázata vagy tinktúrája mire használható még?
● ösztrogén hatása miatt javasolható prosztatarák esetén,
● értágító hatása miatt magas vérnyomás kezelésére,
● görcsoldó hatása erős menstruációs görcsök ellen kiváló,
● nyugtató- és gyulladásgátló szerként is használatos, amely különösen izom- és idegi eredetű fájdalmaknál lehet hasznos, például isiász vagy arcidegzsába kezelésénél,
● ideggyengeség esetén is alkalmazható,
● csökkenti a légutakban a nyálkatermelést, és köhögés ellen is javasolható,
● gyökere cseranyagokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a szövetek regenerálódását,
● ritkábban említett alkalmazása ugyan, de a poloskavész hasznosnak bizonyult a fülcsengés (tinnitus) megszüntetésére is.
Intelmek a poloskavész használatával kapcsolatosan
A poloskavésznek szinte semmilyen veszélyes mellékhatása nincs, gyomorpanaszokat sem okoz, ennek ellenére a szakértők zöme terhesség és szoptatás idején ellenjavalltnak tartja.
Nagyon nagy adagokban szédülést, hányingert, csökkent pulzusszámot, erős izzadást és fejfájást idézhet elő.