Emésztési panaszokon, gyomor- és bélproblémákon sokféle gyógynövény segíthet, de ezek közül is kiemelkedik az ezerjófű. Magas keserűanyag-tartalmának köszönheti gyógyhatását, májbetegségek, epekő és vérszegénység kezelésére is alkalmas.
Az ezerjófű levele és friss leve közvetlenül fogyasztható, a szárítmányát főzetek, tinktúrák készítésére használják fel. Védett növény, szekoiridoidokat, xantonszármazékokat és értékes növényi immunanyagokat, flavonoidokat tartalmaz.
A flavonoidok természetes növényi festékanyagok, melyeket a növények termelnek védekezésül a kórokozókkal, a káros külső hatásokkal, sugárzással szemben. Ezek az anyagok hasznosak az emberi szervezet számára is, mert ugyanolyan védelmi szerepet töltenek be. Fogyasztásuk védelmet nyújthat például a szív- és érrendszer megbetegedései, a vírusos és baktériumos fertőzések, a máj károsodása és a rosszindulatú daganatok kialakulása ellen is.
Milyen panaszokra ajánlott az ezerjófű?
● hasi fájdalom, görcsök,
● gyakori puffadás, hasfeszülés,
● étvágytalanság, hányinger,
● bélrenyheség, székrekedés,
● gyomorfájás, gyomorégés,
● csökkent gyomorsavtermelés,
● epekövesség, epetermelési problémák,
● májbántalmak, sárgaság,
● vérszegénység.
Az ezerjófű gyógyhatásai
● Javítja az emésztési folyamatokat, méregtelenít. Az ezerjófű a lerakódásokat, a feleslegesen felgyűlt folyadékot, a salakanyagokat és méreganyagokat is kihatja a szervezetből.
● Erősíti az epe működését, megkönnyíti a zsírok lebontását, ezért a nehéz ételek utáni kellemetlen tüneteket is hatékonyan enyhíti, sőt meg is szünteti.
● Kiirtja az emésztőrendszerben megtelepedett és elszaporodott káros gombákat, parazitákat.
● Segíti a máj méregtelenítő munkáját, az emésztőnedvek termelését, a zsírmáj és a jóindulatú szövetszaporulatok kezelésére is javasolják fogyasztását.
● Kitisztítja a veséket a pangó folyadéktól, cisztáktól, apróbb kövektől.
● A szív elzsírosodását, az erek meszes lerakódását is csökkenti. Az idegekről és az érfalakról leválasztja a zsírt, a lerakódásokat, rugalmasan tartja az ereket, hozzájárul a szívbetegségek és az érelmeszesedés megelőzéséhez.
● Tisztító, méregtelenítő, nyákoldó hatásával a légzőszervi megbetegedések idején természetes és gyors segítséget hozhat. Csökkenti a lázat, a huruttermelést, oldja a letapadt nyákot. Orrfolyás, hörghurut, arcüreggyulladás, nehézlégzés és asztma esetén teája és kivonatai is jelentősen felgyorsítják a gyógyulási folyamatot, enyhítik a kellemetlen tüneteket.
● Annak is érdemes rendszeresen fogyasztania, aki túlzott izzadástól szenved. Normalizálja a zsíros, izzadékony bőr állapotát, szárító hatásával megelőzi a túlzott verejtékezést. A bőr gombás betegségeire is nagyon hatékony.
● Fokozza a gyomorsavtermelést, étvágyjavító hatású.
● Aranyér esetén belsőleg alkalmazható, megkönnyíti a székletürítést, kíméli a bélfalakat, a szöveteket.
● Immunerősítő hatásával különösen gyermek- és időskorban hasznos betegség vagy műtét utáni lábadozáskor.
● Megerősíti a szervezet védekező képességét, gyógyulását, kímélve a gyomrot, a bélflórát.
● Hajápolószerként is alkalmazzák fokozott hajhullásra, vagy fejtetvesség megszüntetésére.
Az ezerjófű biztonsággal szedhető gyógynövény, várandósok és gyermekek is fogyaszthatják. Más gyógynövényekkel együtt tovább fokozható kedvező hatása, például gyakran keverik ánizzsal, édesköménnyel, borsmentával, gyermekláncfűvel, bojtorjánnal, kakukkfűvel vagy csalánnal.
Gyomor- vagy bélfekélyben szenvedőknek vagy még nem tisztázott eredetű gyomorsavhiányosoknak nem ajánlott az ezerjófű fogyasztása, csak ha a kezelőorvos ajánlja és állítja be az adagolást!