A japánbirs az egyik legkedveltebb díszcserjénk. Bizonyára sokan nem is tudják, hogy gyümölcsöt terem, a gyümölcse pedig gyógyhatásokkal rendelkezik és ehető.
A nyár végén, ősz elején érő, C-vitaminban igen gazdag japánbirs termései ugyan úgy felhasználhatók sajtok, kompótok készítésére, mint a jól ismert kicsit nagyobb birsalma. Gyógyhatású gyümölcsök közé sorolható.
A japánbirs virágzása utána számíthatunk a gyümölcsök megjelenésére is. Nem ajánlott azonban nyers fogyasztásra, mivel ehetetlenül kemény, savanyú és keserű. Főzve azonban igazán különleges ízű lekvárt, befőttet, kompótot készíthetünk belőle.
A japánbirs C-vitamint, A-, B1-, B2- és E-vitamint jelentős mennyiségben tartalmaz. Aminosavakban gazdag, rostos gyümölcs, mely pektin tartalma miatt nagyobb megbecsülést érdemelne a mostaninál. Antioxidánsokban nem szűkölködik, fruktóz, glükóz és szorbit tartalma is jelentős. Tudományos kísérletekkel igazolták, hogy a japánbirs termésének a leve hatékony a bakteriális fertőzés okozta hasmenés ellen, gyulladást gátló, fájdalomcsillapító és görcsoldó hatással bír, csökkenti a vércukorszintet és erős zsírégető hatása van.
A japánbirs szedését egészen az első fagyokig lehet végezni, ez után pedig sötét, hűvös helyen kell tárolni a birsalmákat, feldolgozásig.
Mivel a japánbirs ágain hosszú tüskék helyezkednek el, ezért mindenképpen legyünk óvatosak, amikor begyűjtjük a termést.