Egészségünk láthatatlan ellenségei a szervezetben felhalmozódó mérgek, amelyek alattomosan támadnak bennünket. Időről-időre ezért elkel egy-egy tisztítókúra, amelyek által felfrissülhetünk. Nézzük, mely gyógynövényeket hívhatjuk segítségül ehhez!
Életet menthet a máriatövis
Az egyik leghatásosabb máj- és epetisztító növény a máriatövis, amely nagy mennyiségű szilimarint tartalmaz, ezáltal védi és méregteleníti a májat. Antioxidáns hatással rendelkezik, megköti a szabad gyököket, ezáltal a rákellenes küzdelemben fontos szereppel bír. Hatására az elöregedett vagy elhalt májsejtek helyett újak képződnek. Elősegíti a különböző májbetegedések, többek között a hepatitis és a májzsugor leküzdését, gyógyulását. Egyes gombamérgezések esetén pedig életmentő lehet, ha injekció formájában fecskendezzük a szervezetbe, hiszen megakadályozza a májelégtelenség bekövetkezését. Alkoholizmusból való felépülésnél is nagyon hasznos, mivel a máj tisztulását és regenerálódását segíti, valamint pótolja az alkohol által elpusztított glutationt. Rákos betegeknél csökkenti a kemoterápia veszélyes következményeit, valamint gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Hasznos az endometriosis kezelésében is. Az epekő megelőzésében és kezelésében is használják. Ajánlott enyhébb emésztési panaszok kezelésére, és epehólyag problémák esetén is.
A vese támogatója a csalán
A csalán serkenti a vértermelést, és tisztítja a vesét. A legerősebb vértisztító növényként tartják számon, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony gyógynövénye. Feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, a vesét pedig fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, ezáltal erősíti a szervezet védekező képességét. A vese- és húgyhólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében megelőzhető a baj. Tisztító hatása gyomor- és bélhurut esetén is fontos lehet. Görcsoldó hatású, és bakteriális fertőzések esetén fokozza az antibiotikumok hatását. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedések kezelésénél is. A növény gyulladáscsökkentő és immunstimuláló hatású, de csökkenti a koleszterinszintet is. Vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a pattanásokat, és egyes bőrbetegségek, például övsömör esetén is hatásos. Leveleiben megtalálható a béta-karotin, a C-, B-, és K-vitamin, flavanoidok, klorofill, vas, és kalcium. A szépségápolásban is komolyan hasznát veszik, összehúzó hatása révén arcgőzöléshez használják, és bőrtisztítóként is alkalmazzák. Nagy mennyiségben való fogyasztásakor azonban gyomorpanaszok, és vizeletpangás fordulhat elő. Mint a vizelethajtók általában, úgy a csalán is kimerítheti a szervezet káliumkészletét, ezért ennek pótlásáról gondoskodni kell.
Senki nem gondolná, mire jó az articsóka
Az articsókáról sokan nem tudják, de rendkívüli eredményeket képes elérni a szervezet méregtelenítésében. Nagyon gazdag ugyanis cynarin-ban, amely kimossa a szervezetből az anyagcsere folyamán keletkezett mérgeket. Keserűanyag tartalma elősegíti az emésztőnedvek és az epe termelését, ezenkívül csökkenti a koleszterinszintet.
„Csírájában” fojtja el a mérgeket a gyermekláncfű
Vese és húgyhólyag problémákra kiváló a gyermekláncfű, hiszen e növény gyökereiben és levelében nagyon sok a terpene, a keserűanyag és cseranyag, amelyek a kórokozó baktériumokat és csírákat kiirtják. Kitűnően alkalmazható vízhajtóként, emellett emésztést elősegítő, vesehomok- és vesekőképződést gátló hatása is van, és tökéletes a méregtelenítésre.
Mérgek ellen az erdei málnalevéllel
Az erdei málnalevél csökkenti a húgysavat, cukorbajra, vese- és hólyaghomok ellen is hatékony. Izzasztó, vérképző, vérserkentő, és salaktalanító tulajdonsága is van. Enyhe görcsoldó és összehúzó hatású. Szülés előtt két héten át fogyasztva napi egy csésze málnalevél tea rugalmassá teszi a méhfalat.
Nemcsak finom, hanem egészséges is a bodza
A bodza minden részét használhatjuk gyógykúrára. Vértisztításra, vizelethajtásra és izzasztásra leginkább a virágából készült tea ismert. Segíti az emésztést, enyhíti a köhögést, gyorsítja a nátha lefolyását. Virága enyhe hashajtó, bogyója viszont hasfogó hatással bír.
A szervezet tisztítója a mezei zsurló
Kiváló szövet- és vértisztító a zsurló, amely gazdag káliumban, és képes arra, hogy helyreállítsa a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Érfalerősítő flavonidokat tartalmaz, ezért a szív- és érrendszeri betegségek esetén is jó szolgálatot tesz. Vizelethajtó, fertőtlenítő, és vérzéscsillapító hatása van, ezért hólyaghurut elleni, vesekőképződést megelőző, valamint reuma ellenes gyógyteák és készítmények is tartalmazzák. Vizelethajtó tulajdonsága miatt salaktalanításra is megfelelő.
Írta: Kármán Nikola