Házi szereket székrekedésre is hatásosan alkalmazhatunk. Ha székrekedéssel küszködünk, akkor nem kell rögtön orvoshoz rohanni, vagy kémiai gyógyszerekkel mérgezni magunkat.
A székrekedés problémáját már a gyökerénél kell kezelnünk, gyakran az életvitelben már néhány változás is segít. Elsőként próbáljuk ki az alábbi házi szerek valamelyikét.
Mint minden házi szer, ezek a módszerek gyengéden és mellékhatások nélkül segítenek, de nem azonnal. Amíg eredmény mutatkozik néhány órának esetleg egy-két napnak is el kell telnie.
Sok folyadék
Mindenekelőtt a kielégítő folyadékfogyasztás nagyon fontos. Igyunk naponta legalább két liter vizet vagy édesítetlen gyümölcsteát.
Mozgás
A vastagbél saját mozgásának serkentéséhez hozzájárul a túrázás, a gimnasztika és a hasizom edzése.
Már a napi 15 perces séta is gyorsítja az emésztés folyamatát. Ha egy kiadós étkezés után kerülget az álom, lefekvés helyett mozogj.
Almaecet, vagy savanyú káposztalé
A hígított almaecet, vagy a savanyú káposzta leve jó házi szer székrekedés esetén. Különösen akkor, ha ezeket éhgyomorra vesszük magunkhoz.
Melasz
Az este elfogyasztott egy evőkanál melasz enyhítheti a reggeli székrekedést.
Rostban gazdag táplálkozás
A rostban gazdag, változatos és egészséges táplálkozás sok gyümölccsel, zöldséggel és teljes kiőrlésű termékekkel, kevés hússal, édességgel és készételekkel mindenfajta emésztési problémát segít megelőzni.
A rostok olyanok, mint a csőtisztítók, kisöprik a szennyező anyagokat az emésztőcsatornából, és megkötik a vizet. Sok rostot tartalmaz a korpa, a bab, a lencse, a zabkása, a mandula, az árpa, a zöldségek és a friss, valamint a szárított gyümölcsök. Ha székrekedés miatt fogyasztasz több rostot, akkor a vízfogyasztást is növeld.
Gyümölcslevek
A szilvalének, a szűretlen almalének, a körtelének és az ananászlének is hashajtó hatása van.
Lenmag
A lenmag a magas nyákanyag- és rostanyag tartalma miatt szintén enyhe házi szernek számít székrekedés ellen.
Aszalt gyümölcs
Az aszalt szilva és a füge szintén hatásos lehet a székrekedés megszüntetésére.
Olajok
Olykor már az is segít, ha csak elfogyasztunk egy kanál olívaolajat vagy ricinusolajat. Régóta ismert hashajtó hatása a ricinusolajnak. Éhgyomorra fogyassz el belőle 1-2 teáskanállal, és kb. 8 órával később a hatás nem marad el.
Szezámmag
A szezámmag olajos összetevője is segíthet. Keverd salátába, vagy őröld meg és szórd az ételre.
Menta-, gyömbér- és gyermekláncfű tea
Mindhárom növény meleg teája bizonyítottan segíthet többféle emésztési problémán.
A borsmenta mentoltartalma révén görcsoldó, és lazítja az emésztőrendszer izmait.
A gyömbér a gyógynövényszakértők szerint segíthet felgyorsítani a renyhe bélműködést.
A gyermekláncfűteának hashajtó és vizelethajtó hatása van.
Egészséges zsírok
A szervezet megfelelő működéséhez szükségünk van egészséges zsírokra. Az olívaolaj, a mogyorófélék és az avokádó mind tartalmaznak egészséges zsírokat, amelyek síkosítják a bélfalat és enyhíthetik a székrekedést.
Citromos víz
Csavarj reggelente citromot és kevés mézet egy pohár langyos vízbe vagy teába. Ez a frissítő ital nemcsak a székrekedést enyhítheti, hanem a folyadékfogyasztás növelésével az egész emésztési folyamatot is javíthatja.
Kávé
Egyéb jótéteményei mellett a kávé serkentheti a bélműködést. A kávé vízhajtó is, ezért fokozott folyadékfogyasztás ajánlott.
Mazsola
A rostban gazdag mazsola borkősavat tartalmaz, amely hashajtó hatású. A cseresznye és a sárgabarack szintén gazdag rostban, fogyasztásuk enyhítheti a székrekedést. Kever ezeket a gyümölcsöket joghurtba és fogyaszd reggelente a bélműködés javítása érdekében.
Aszalt szilva
Ez a rostban gazdag gyümölcs rendbe hozza az emésztésed, mivel olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek serkentik a bélösszehúzódást. Három szem aszalt szilvában 3 gramm rost van átlagosan. Hasonlóan kedvező hatású az aszalt füge, amely nem okoz olyan mértékben haspuffadást, mint az aszalt szilva.
