Kicsit talán gusztustalannak tűnik, ennek ellenére a kínai hernyógombát a leghatásosabb gyógygombának tartják az energiaszint és az általános életminőség javítására.
A Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis) vagyis a "yarsagumba" névre hallgató hernyóbáb a szegény himalájai emberek egyik fő bevételi forrása. 1200 éve a kínai nemzeti fitoterápiás gyógyszerészet hagyományos gyógyszere. 3000 méteres magasság felett nő, a Himalája oxigénszegény, nedves és hideg klímájában, ásványi anyagban gazdag talajában.
Ritka előfordulása miatt kizárólag a császári udvarban fogyasztották a krónikus fáradtság csökkentésére, a különböző szervek általános erősítőszereként.
Parazitaként viselkedik ez a gomba. A yarsagumba tulajdonképpen nem más, mint az egyik lepkefaj mumifikálódott bábja, amelyet megtámadott a Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis). A gomba a hernyó szerveiben megtelepedve terebélyesedik, gazdaállatát lassan megöli, testét pedig mumifikálja.
Betegségmegelőző hatása kiemelkedő, de a gyógyászat terén is számos betegség kezelésénél alkalmazzák. Meggátolja a káros baktériumok szaporodását, illetve el is pusztítja azokat, megóvja a bélflórát. Idősebb korban kiváló hatással van a memóriára és a koncentrációs képességre. Az öregedés folyamatával együtt járó tünetekre, mint például a vérkeringés gyengülésére, az agyi funkciók csökkenésére, a krónikus fáradtságra és a szexuális zavarok mérséklésére alkalmazható, és ami még nagyon fontos, hogy nincs semmilyen kellemetlen mellékhatása.
A különböző szervek rosszindulatú daganatos megbetegedésénél még a kései stádiumban is hatékonyan fejtheti ki gyógyhatását, kiegészítő kezelésként csökkentheti a kemo- és sugárterápia mellékhatásait. Csökkentheti az áttétképződés veszélyét, emellett jobb közérzetet biztosít a betegek számára a mindennapokban.
Mit tartalmaz a kínai hernyógomba?
A kínai hernyógomba természetes formában tartalmaz vitaminokat, szénhidrátokat, fehérjéket, ásványi anyagokat és zsírokat. Főbb hatóanyagai a kis és nagy molekulasúlyú poliszacharidok, peptidek, poliaminok és esszenciális aminosavak. A kínai hernyógomba poliszacharidjai különösen fontos szerepet játszanak az immunrendszer megerősítése szempontjából. Tartalmaz még telített és telítetlen zsírsavakat, például palmitinsavat, sztearinsavat, linolsavat és olajsavat. Jelentős mennyiségű B-, K- és E-vitamin található benne, fontosabb ásványi anyagai, nyomelemei és vegyületei között megtalálható a kálium, nátrium, magnézium, vas, kalcium, mangán, réz, cink, alumínium, szelén, szilícium, stroncium, gallium, cirkónium, foszfor.
Hogyan hat a kínai hernyógomba rendszeres fogyasztása a szervezetre?
● Megtisztítja a testet a káros anyagoktól, nehézfémektől,
● csökkenti a magas koleszterin- és vércukorszintet, helyreállítja a vérnyomást,
● segíti az anyagcserét, a máj és a vese egészséges működését,
● megakadályozhatja a változó kor utáni gyors csontritkulást,
● természetes antibiotikumként elnyomja a kórokozókat,
● erősíti az immunrendszert, növeli a fizikai állóképességet és a betegségekkel szembeni ellenálló képességet,
● csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát,
● serkenti a fehérvérsejtek aktivitását, tumorellenes hatású,
● javítja a tüdő kapacitását, növeli az oxigénfelvételt,
● fokozza a szexuális képességet és a termékenységet,
● fokozta a férfi nemi hormonok termelődését, a spermiumok mennyiségét és azok mozgékonyságát is,
● értágító hatása a szív és az agy oxigénellátására jótékony hatással van,
● stabilizálja a szívverést, csökkentve a szívritmus-zavarok kialakulását,
● hígítja a vért, ezzel megakadályozhatja a szervezetben vérrögök keletkezését,
● segíthet hepatitis elleni védekezésben is,
● javítja a vesekiválasztó folyamatokat, kóros esetben csökkenti a vér- és a fehérjevizelést,
● csökkenti a koleszterin- és trigliceridszintet,
● hólyag-, hüvely és petefészek-gyulladás esetén hatékonyan csökkenti a kialakult gyulladásokat, mérsékli a kellemetlen tüneteket és a fájdalmat.
● stresszes életmódnál oldja a fizikai és pszichés stresszt, csökkenti a már kialakult tüneteket,
● támogatja a mellékvese munkáját, ami nagymértékben befolyásolja az adrenalin termelést.
A fenti felsorolásból látható, hogy a kínai hernyógomba nem csak betegségek esetén alkalmazható, hanem az általános életminőség javítására és a szervezetünk energiaszintjének fokozására. A kínai hernyógomba használatával fokozhatjuk szervezetünk stressz tűrő képességét, növelhetjük sportteljesítményünket, terhelhetőségünket, javíthatjuk szellemi teljesítőképességünket, így alkalmazása kifejezetten ajánlott sportolóknak, diákoknak, időseknek, valamint betegségek alatti lábadozás során is.