A szeder a rózsafélék családjába tartozó évelő, lombhullató félcserje, gyógynövény.
Vadon termő fajtái tüskések, melyeket megtalálhatjuk erdőszéleken, megműveletlen területeken, árokpartokon.
Népies magyar nevei vad szeder, fekete szeder, földi szeder, szederje, szedernye, fekete málna.
Szeder történelem
Európában és Ázsiában őshonos, de a világon mindenhol megtalálható a mérsékelt égöv alatt. Európában több mint 2000 fajta található.
A szeder már az emberiség hajnalán is ismert és kedvelt növény volt, az ókorban például nem csak bogyói, hanem a gyógyhatásúnak vélt levelei miatt is termesztették. A görögök már köszvény ellen is fogyasztották.
Termeszteni és értékesíteni azonban csak a XIX. századtól kezdték.
A szeder az egyik legrégebben említett gyógynövény. Már i.e. 400-ban, Hippokrátesz korában is említik jótékony hatását. Az 1500-a években a patikusok ismerték fogínyvédő hatását, állatok fekélyeinek kezelésére is használták.
Maradványait - egy sor más élelmet szolgáltató növényével együtt - megtalálták a svájci cölöpépítményekben; az ott lakók étlapjának 25 gyümölcse között a szeder is rendszeresen szerepelt.
Régebben sövényként is ültették, mert tüskéi hatékonyan tartották távol a betolakodókat.
Rózsaszínes- fehéres virágait május-júniusban hozza, kékesfekete termését a virágzás után. Virága is, levele is szagtalan.
Gyógyászati felhasználása
A szeder növények egyetlen faja és része sem mérgező, gyümölcsüket fogyasztva pedig nagyon kellemes, kiváló antioxidáns források. Levele gyógynövény alapanyag.
A gyümölcs gazdag ásványi anyagokban, sok káliumot, kalciumot, foszfort, magnéziumot, valamint A-, C- és B- vitamint tartalmaz. Gyógynövényként is ismert, különféle csersavakat, gyümölcssavakat tartalmaz.
A fekete szeder levelének csersavtartalmát bőrfeldolgozásra alkalmazták. Szárított leveleiből és fiatal hajtásaiból barna színek előállítására szolgáló festékanyagot nyertek.
Ez a kicsiny bogyó rostjai segítik az emésztést, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, salaktalanít, és még torokfájás kezelésére is alkalmas. Gyümölcssavai és ásványi sói a vírusok és baktériumok leküzdésében segítenek. Magas pektintartalma csökkenti a koleszterinszintet és az érelmeszesedést. A szederből főzött lekvár hashajtó hatása ismert, ezen kívül jó gyomor-, vese- és hólyagpanaszokra. Magas antioxidáns tartalma miatt nagyon hatékony a szabad gyökök elleni védekezésben. Így jelentős rákmegelőző és gyógyító hatása. Fáradékonyság ellen is kiváló hatású.
E vitaminja erős antioxidáns, mely segít a bőr egészségét fenntartani
A feketeszeder természetes módon gátolja a vastagbélpolipok kialakulását. A kutatók ezért kijelentették, hogy ennek a gyümölcsnek újfajta "daganatgátló szerepe van..."
Ausztráliai kutatások során kimutatták, hogy bizonyos bogyóstermésűek, így a szeder préselt levéből készült italok hatékonyan gátolják káros baktériumok és gombák szaporodását és növekedését.
Gazdag beltartalmának köszönhetően a szeder igen jó öregedésgátló hatású. Így csökkenti a káros napsugarak bőröregítő hatását, valamint késlelteti az időkori szellemi leépülés kialakulását. Emellett egy forradalmian új felfedezés szerint őszülés-késleltető hatása is van. A sejtek helyes anyagcseréjét elősegítve a szeder hatóanyagai a hajhagymák egészségét biztosítják.
Természetes fitoösztrogén-tartalmának köszönhetően női betegségeket megelőző és gyógyító hatását is bizonyították.
A rendívül értékes hatóanyagokat tartalmazó szederlevélből teát főzhetünk, melynek salaktalanító, hasfogó, vérnyomáscsökkentő hatása van. A szederlevéltea kiválóan gyógyítja a vashiányos vérszegénységet. Gyulladásgátló hatása mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva jelentős. Gargalizáló és öblögető szerként a száj nyálkahártyájának betegségeit és az ínygyulladást gyógyítja. Légúti betegségek gyógyításában is hatásos. Ülőfürdőként is alkalmazható aranyérbetegség gyógyítására.
Baktériumölő tulajdonsága lehetővé teszi, hogy bármilyen súlyos a húgyutak betegsége, hosszabb, rövidebb idő alatt sikerül meggyógyulnia a betegnek.
Megakadályozza a testben a húgykősav lerakódását és gyógyítja a köszvényt.
A szervezetünkben naponta keletkező rákkeltő szabad gyököket a fekete színanyag, a fenolos vegyületek, a flavonoidok és az antocianidok képesek megkötni, ezáltal védő hatást gyakorolnak szervezetünkre. Sokan a C-vitamin tartalma miatt fogyasztják a téli időszakban az almát, a citrusgyümölcsöket. Dea szeder antioxidáns tartalma még ezeket is túlszárnyalja!
Daganat keletkezésének megakadályozására, vagy növekedésének lassítására is használható, vérnyomáscsökkentő és vérszaporító. Azok számára is gyógyulást nyújthat, akiknek a szervezete nem tudja befogadni a szintetikus hormonokat, amelyekhez gyógyszer útján jutnak.
Ha leveléből teát szeretnénk készíteni, május és augusztus között gyűjtsük és szárítsuk az ép leveleket, melyből 1 teáskanálnyi felaprított levelet öntsünk le 2-3 dl forralt vízzel.