A magnézium egyike azoknak az anyagoknak, melyek nélkül sejtjeink képtelenek a normális működésre. Magnéziumhiány lehet a felelős a fáradékonyságért, az idegességért és a szorongásért, emellett számos hangulati zavarral is kapcsolatban van.
A magnézium stressz ellenes, nyugtató, energiával tölt fel, segít leküzdeni a depressziót, nélkülözhetetlen az izom- és a szívműködéshez. Az állandó, kiegyensúlyozott magnéziumszint segít a nyugodt, ellazult állapot fenntartásában, amely szükséges a jókedvhez. Tudományos kísérletekkel igazolták, hogy a magnézium a major depresszió, az öngyilkossági késztetések, a szorongás, az ingerlékenység és az álmatlanság kezelésében is hatásos.
A magnézium a hangulat szabályozása mellett számos más életfunkcióban is szerepet játszik. Nélkülözhetetlen az idegek és izmok hatásos működéséhez. Szükséges a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúlyhoz és ioncseréhez, valamint a C-vitamin anyagcseréjéhez.
Fontos szerepet játszik abban a folyamatban, amellyel a vércukor energiává alakul.
Hozzásegít, hogy a szív- és keringési rendszer egészségesen működjék, és védelmet nyújthat a szívroham ellen. A fogakat egészségesebb állapotban tartja.
Számos tanulmány igazolja, hogy a magnézium komoly szerepet játszik az asztmás megbetegedések súlyosbodásának enyhítésében, a magas vérnyomás csökkentésében, a migrénes fejfájás megelőzésében csakúgy, mint a szívroham kockázatának csökkentésében. Az emberi test magnézium mennyiségének mintegy kétharmada a csontokban található, tehát ez az ásványi anyag elengedhetetlen a csontok egészségének biztosítása érdekében is.
A magnézium ezen felül kiegyensúlyozza a kalciumot, ezáltal segítve az idegek és az izmok működését. Amennyiben a szervezet nem jut elegendő magnéziumhoz, akkor a kalcium mennyisége megnő, hatására az idegsejtek fokozott működésbe lépnek, túl sok üzenetet küldenek, ami túlzott izom összehúzódásokat eredményez. A magnézium hiánya így magas vérnyomás, izomgörcsök, migrénes fejfájás, fáradékonyság kialakulását eredményezi.
Kalciummal kombinálva természetes nyugtatóként hathat. Az A-vitaminnal, kalciummal és foszforral együtt hat a legjobban.
A magnézium, vagyis a stresszoldó ásványi anyag, szintén a triptofán szerotoninná való átalakulását segíti. Amint a stressz hatására egyre több magnézium ürül ki a vizeletünkön keresztül, az utánpótlást magnéziumban gazdag diétával lehet megoldani. Az ásványi anyag hiányát könnyen felismerhető jelek mutatják, mint az álmatlanság és ingerlékenység.
A napraforgómag kiváló folsav- és magnéziumforrás, mindkettő fontos szerepet játszik a hangulat szabályozásában és javításában. Egy maréknyi napraforgómag fedezi a napi ajánlott magnéziumbevitel felét.
Szerencsére a magnézium sokféle élelemben előfordul, mint pl. olajos magvakban, de főleg a földimogyoróban, tökmagban, napraforgómagban, lenmagban, dióban, teljes kiőrlésű lisztben, a korpában, sötétzöld leveleszöldségekben, olajos halakban, makrélában, rákban, Mg dúsított ásványvizekben, fokhagymában.
A magnéziumot lehet tablettában és por alakban is szedni. Ebben az esetben étkezés közben kell a napi betevőt bevenni, a könnyebb felszívódás érdekben. A magnézium pótlására szolgáló táplálékkiegészítők vény nélkül beszerezhetők a patikákban, azonban mielőtt szedni kezdjük őket, előbb érdemes a kezelőorvossal konzultálni a szükséges mennyiségről és adagolásról.