A kelkáposzta alacsony kalóriatartalmú, rostokban, vitaminokban gazdag. Magas kalciumtartalma miatt, különösen ajánlott csontritkulásban szenvedőknek. A káposztában található klorofill nagy szerepet játszik a vérképzésben, ezért vérszegénység ellen is nagyszerűen alkalmazhatod gyógyító erejét.
A kelkáposzta a vadkáposzta egy termesztett változata.
A kelkáposzta vitamin-és ásványi anyag tartalmát leveleinek zöld színe határozza meg. Íze annál jellegzetesebb, minél sötétebb a levele.
Fogyasztása minden elkészíthető formában kifejezetten ajánlott diétázóknak és vegetáriánusoknak.
Igen közel áll a fejes káposztához, ám annak sima leveleivel szemben a kelkáposzta levelei fodrosak, hólyagosak. Lazán simuló levelei megnyúlt fejet formálnak. Kevesebb ételbe jó, mint a fejes káposzta, és nem is savanyítható, de fontos tápanyagokat tartalmaz. Sok benne a fehérje, és az ásványi anyag, miközben C-, B1- és B2-vitamin-tartalma megközelíti a fejes káposztáét. Sok A-vitamint tartalmaz, amellett ha kalciumhiánnyal küzdesz akkor is érdemes sokat fogyasztani belőle.
Gyógyhatása
● kiváló csonterősítő, a szervezet remekül tudja hasznosítani a magnéziumot és a kalciumot együttesen,
● vérnyomás szabályozó hatása van a benne megtalálható kálciumnak és káliumnak együtt, valamint remekül hat a szabályos szívverésre, a szívműködésre,
● hatásos májbetegségre, továbbá vérhígító, csonterősítő, allergiás tünetek enyhítője, immunerősítő, véd a leégés és a szürkehályog ellen, növeli a csontok sűrűségét, ellensúlyozza az önpusztító függőségeket,
● nagyon jó forrása a folsavnak és a vasnak,
● enyhe hashajtó hatásának köszönhetően fogyasztása a székrekedésben szenvedőknek is javallott,
● kitűnően hasznosítható a rákos megbetegedések kialakulása ellen, mivel nagy mennyiségben találunk benne béta-karotint, mely nagymértékben elősegíti a szervezet és az immunrendszer jó működését,
● A- és E-vitamin tartalma miatt gyulladásos megbetegedések gyógyítására is használhatod,
● jótékony hatással van az idegrendszerre és az emésztésre B-vitamin, mangán és magnézium tartalma miatt. Többszöri fogyasztása után sokkal kiegyensúlyozottabbnak érezheted magad.
Kúraszerűen fogyasszuk a kelkáposzta nyers kicentrifugázott levét. Az elfogadható (iható) íz eléréséhez ajánlatos más zöldség levével keverni, pl. sárgarépa, vagy cékla, de kitűnő párosítás lehet még az ananász is.
Télire kifejezetten ajánlott ez a zöldség. Nem annyira szeles, puffasztó hatású, mint a káposzta, így nem terheli annyira a gyomrot.
Intelmek a kelkáposzta fogyasztásával kapcsolatban!
Gyógyszer szedése esetén csak mértékkel fogyasszuk a kelkáposztát a magas kálium tartalma miatt.