Az anyagcsere rendellenességei között a cukorbetegség a leggyakoribb. Egészséges táplálkozással, sok zöldség és kevés gyümölcs fogyasztásával, sok testmozgással, bő folyadék bevitellel, jó minőségű zsírsavak korlátozott fogyasztásával a betegséget elkerülhetjük.
Mely élelmiszerek hatnak kedvezően anyagcserénkre?
Az anyagcsere biokémiai folyamat, ami energiát állít elő és életben tart bennünket. A diabétesz a szénhidrát anyagcsere rendellenessége miatt kialakult betegség. A megfelelő vércukorszint elérése, a betegség elkerülése, a szövődmények kivédése céljából ajánlott speciális táplálkozást folytatni. Ennek kidolgozását érdemes szakemberre, dietetikusra bízni, aki pontos, egyénre szabott táplálkozási tervet készít. Hosszú évtizedeken keresztül szénhidrátban szegény, fehérjékben gazdag táplálkozást ajánlottak a cukorbetegeknek, ami logikus abban az esetben, ha a vércukor szintje túl magas. Az évek során azonban rájöttek, hogy ez a táplálkozás gyakran idéz elő érelmeszesedést, szívkoszorúér betegségeket, infarktust. Ezért az újabb kori elmélet szerint ajánlatos rostokban és keményítőkben gazdag, zsírokban és cukorban szegény élelmiszereket fogyasztani.
Ennek a diétának legfontosabb jellemzői bizonyos élelmiszerek kerülése, ilyenek a cukor, finomított liszt, sütemények, méz, csokoládé, tej, hús, alkohol tartalmú italok, só. A régi “húst hússal” teória megdőlt mára. A vegetáriánusok között kevesebb cukorbeteg van, mint a vegyes táplálkozást folytatók között.
Előnyben kell részesíteni ezzel szemben a zöldségeket, a teljes kiőrlésű gabonákat, egyes gyümölcsöket, a gombát, a burgonyát, a száraz babot, a lencsét és a búzacsírát.
A nyári időszak kedvez a cukorbeteg diétának, hiszen sok a fogyasztható gyümölcs. Ilyenek a görögdinnye, a málna, az eper, a cseresznye, a meggy, az áfonya, a szeder és az egres is. Óvatosan kell bánni azonban az őszibarack, sárgabarack, banán, szőlős és sárgadinnye fogyasztásával, mivel ezekben sok a gyümölcscukor.
Az egészséges táplálkozás mellett fontos a gyógynövények támogatása is. Fekete áfonya, csalán, katángkóró, orbáncfű és gyermekláncfű gyógyteákat használ a népgyógyászat évtizedek óta a cukorbetegség kezelésére.
Melyek azok a növények, melyek csökkenthetik kezdődő cukorbetegségünk tüneteit?
Cukorbetegként bátran fogyasszunk babot, csicseriborsót és lencsét. A kutatók szerint a hüvelyesek javítják a vércukorszintet és a vérnyomást is, továbbá gazdagok fehérjékben és rostokban, amelyek garantálják a szívünk egészségét is.
"A hüvelyesek, amelyekről már régóta tudjuk, hogy jót tesznek a szívnek, valójában olyan előnyökkel is jár a szívünkre nézve, amiről eddig nem is tudtunk" - számolt be az Archives of Internal Medicine októberi számában megjelent kutatás vezetője, Dr. David Jenkins, a Torontói Egyetem táplálkozáskutatója.
Ginseng
Ez a csodálatos kínai növény, amelyet életgyökérnek is hívnak, amellett, hogy segíti a koncentrációt, elűzi a fáradtságot és élénkít, növeli az inzulintermelést is. Ihatjuk teaként, de drogériákban tabletta formájában is kapható.
Már vannak olyan tudományos bizonyítékok, amelyek alátámasztják azt, hogy a ginseng képes csökkenteni a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében. Ez rendkívül pozitív tulajdonság, mivel így ezzel a gyógynövénnyel kezelhetővé válthat a cukorbetegség. Egy kanadai tanulmány kimutatta, hogy a koreai vörös ginseng javítja a glükóz felszívódását és az inzulinszintet is a 2-es típusú cukorbetegek esetében. Eredményesen igazolták azt is, hogy a ginseng talán hosszú távon is eredményesen gyógyíthatja a cukorbetegséget.
Tudományosan bizonyított, hogy a fahéj csökkenti a vércukorszintet, ráadásul segít megelőzni a különböző szívbetegségeket. Ízesítsük ételeinket fahéjjal vagy juttassuk be szervezetünkbe kapszula formájában. A fahéjjal ízesíthetjük ételeinket reggel. Hozzáadhatjuk például joghurthoz, kávéhoz, teához, gyümölcsturmixhoz vagy muffinhoz.
A 2-es típusú cukorbetegségnél a fahéj az inzulint helyettesíti. Magának a fahéjnak inzulinhoz hasonló hatása van, növelve az inzulin hatékonyságát. A fahéjnak bioaktív összetevői is vannak, amelyek megelőzhetik vagy akár le is győzhetik a cukorbetegséget.
A fahéj olcsó, és még a rettenetes mellékhatásokat is megspóroljuk magunknak. Az Egyesül Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által végzett kutatások eredménye szerint, a fahéj segít a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjének csökkentésében. Az őrölt fahéj serkenti a glükóz-égető enzimek termelődését és növeli az inzulin hatékonyságát. Az egyik vizsgálat kimutatta, hogy a fahéj 20%-al növelte az inzulin hatékonyságát a vércukorszint csökkentésében.
A tápanyagokban, lipokinban, vitaminokban és antioxidánsokban gazdag paradicsom csökkenti a reumás panaszokat és a gyulladásokat, továbbá alacsony szénhidrát tartalma miatt bátran fogyaszthatják a diabétesszel élők is.
A szervezeten belül lejátszódó oxidációs folyamatok kapcsolatba hozhatók az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kialakulásával. A likopin antioxidáns hatású vegyület, így ezeket a folyamatokat lelassítja, illetve megelőzheti. A paradicsom likopintartalma szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek, a prosztatarák, a szájüregi és a gyomrot, illetve a bélrendszert érintő daganatok megelőzésében. A likopin ezen kívül segíti a szervezet zsíranyagcseréjét, szabályozza a sejtosztódást és erősíti az immunrendszert.
A nyers paradicsom likopintartalmát a növényi sejtek megkötve tartalmazzák, ezért az emésztőenzimek nehezebben tudják lebontani, így kevesebb szívódik fel belőle. A paradicsom feldolgozásakor likopintartalma nem csökken: a gyártási folyamatok során a vegyület felszabadul, ezért magasabb a likopintartalma a sűrített paradicsomnak, a paradicsom ivóleveknek, vagy a ketchupnak.
Ez a jellegzetes illatú, Dél-Európában különösen népszerű növény segít megelőzni az étkezések utáni vércukorszint-emelkedést és csökkenti a koleszterinszintet is.
A bazsalikom emellett képes csökkenteni a vér glükóz szintjét, tehát vércukor problémák orvosolásában is kiváló segítőtárs.
A már az ókorban is ismert gyógy- és fűszernövényből érdemes a diabétesszel élőknek minél többet fogyasztaniuk. Ha nem rajongunk az ízéért, akkor csak kis mennyiséggel szórjuk meg az ételeinket. Frissen fogyasztva sokkal hatásosabb, mintha teaként innánk.
A kapor vércukorszint-csökkentő hatását a vanádiumnak köszönheti, mert szabályozza az inzulin termelődését és megakadályozza a zsír elraktározódását. Így az elfogyasztott szénhidrát nem raktározódik el, mint zsír, hanem egyenesen az izomsejtekbe jut és energiává alakul át. A vanádiumnak koleszterinszint-csökkentő hatása is van, de előszeretettel alkalmazzák erős fogak, csontok, izmok növelésére.
A fokhagyma nemcsak egy egyszerű ételízesítő, évezredek óta gyógyhatása miatt is fogyasztják az emberek. Számtalan pozitív hatása mellett mérsékli a magas vérnyomást és csökkenti a vércukorszintet.
Ez a kissé elfeledett növény kifejezetten ajánlott a diabétesszel élők számára, ugyanis a benne lévő inulin nem emeli meg a vércukorszintet. Emellett immunrendszerünket is erősíti és csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
Tudományosan bizonyított, hogy a fekete áfonya fogyasztása csökkenti a cukorbetegségek kialakulásának kockázatát. Emellett ez az apró bogyós gyümölcs remek memóriajavító és öregedés gátló.
A csalánból készült tea amellett, hogy csökkenti a magas vérnyomást, méregtelenít, tisztítja a vérünket, még a vércukorszintünket is kedvezően befolyásolja.