A tejsavó szervezetre gyakorolt hatása felülmúlhatatlan. Finom, egészséges, fogyókúrák ideális kiegészítője, máj- és epebetegségek, emésztési problémák és anyagcsere betegségek csodaszere. A benne található értékes aminosavak és ásványok a szervezetünkre jótékony hatást gyakorolnak. Nagyanyáink ezt még tudták és fogyasztották, használták is rendszeresen főzéshez, sütéshez.
A tej legértékesebb részét a tejsavót már az ókori görögök és rómaiak is használták gyógyításra.
A tejsavó nem más, mint a sajt előállításánál visszamaradó, kiváló tápértékű melléktermék. Otthoni előállításával is bátran próbálkozhatunk. Nincs is másra szükségünk csak megbízható forrásból származó házi tejre. A bolti, kereskedelmi forgalomban kapható tej erre a célra alkalmatlan!
Forraljuk fel a tejet, majd még melegen cseppentsünk bele pár csepp citromlevet, vagy almaecetet és szűrjük le. A fennmaradó sárgás áttetsző folyadék a tejsavó. Sokkal több ásványi anyagot tartalmaz, mint maga a tej, tele van magnéziummal, kalciummal, cinkkel, foszforral, vassal és még számos értékes vitaminnal. A savó összetétele nagyon hasonlít az anyatejre.
Első látásra lehetséges, hogy inkább kihagynánk az életünkből a tejsavót, de ha magában nem tudjuk elfogyasztani, akkor keverjük bele turmixokba, de főzhetünk, süthetünk is vele. Ebben az esetben a tejsavót víz helyett használjuk az ételek elkészítéséhez.
Könnyen ízesíthető gyümölccsel, zöldséggel, használható mártások, levesek ízesítésére is.
Naponta 4-5 dl tejsavó elfogyasztása a következő gyógyhatásokkal rendelkezik:
● az izomfejlődés számára sok elengedhetetlen esszenciális aminosavat tartalmaz, ezért a sportolók kedvenc csodaitala is lehet,
● fogyókúrázóknál elősegíti a zsírégetést, építi az izomtömeget, nem engedi az izomszövetet lebontani,
● a téli időszakban tartott tejsavó kúra nagyon jó hatással van a depresszióra,
● telítettségérzetet okoz, így kevésbé leszel éhes egy szigorú étrend betartásakor, csökkenti a „bűnözés” esélyét,
● a tejsavóban lévő fehérje tartalmazza a legtöbb esszenciális aminosavat grammonként az összes fehérje közül,
● a tejsavóval bevitt kalóriák a lehető legideálisabb arányban tartalmazzák a szervezet működéséhez elengedhetetlen anyagokat, alacsony zsír- és szénhidrát tartalom mellett, koleszterin nélkül,
● jó hatással van a bőrre, bőrpanaszoknál külső- és belső használatra ajánlott. Külsőleg pakolásként és fürdővízbe keverve használhatjuk,
● hatásos emésztési problémákra, jót tesz a bélflórának, megszüntetheti a puffadást, székrekedést,
● kiváló méregtelenítéshez, méregtelenítő kúrák elengedhetetlen segítője,
● máj- és epebetegek diétájának része,
● anyagcsere betegségeknél, magas vérnyomás betegségeinél, magas vérzsír tüneteinek mérséklésére, köszvény esetén, elhízásnál kiváló ital,
● szünteti az allergiás tüneteket, immunrendszer erősítő.
A tejsavót gyógyitalként, a múlt század fordulóján Svájc szanatóriumaiban is használták, gyenge, tüdőbajban szenvedő betegek ápolására. Gyógyerejének nagy jelentőséget tulajdonítottak és ivókúraszerűen alkalmazták. Később elveszítette megbecsülését és jelentőségét, már csak a tejipar hulladék anyagaként tartották számon.
A tej ásványi anyagainak mintegy 80%-át tartalmazza a tejsavó. Található benne cink, magnézium, vas, foszfor, kalcium, réz és szelén. Jelentős mennyiségű a C-, B- és H-vitamin tartalma. Vitamin- és ásványi anyag tartalmán kívül értékes esszenciális és nem esszenciális aminosavakat és tartalmaz, ami az izmok fejlődéséhez elengedhetetlen, ezért is tartalmaznak a sportolók izomtömeg-növelő csodaszerei tejsavó-fehérjét.