A vanília egyedülálló aromáját nagyon sokan szeretik. Az igazi vaníliát a szintetikus vanillinnel próbálják helyettesíteni, de az utánzat meg sem közelíti az eredeti intenzitását és harmóniáját. Ráadásul a valódi vaníliának – az imitált változattal ellentétben – rendkívüli pozitív hatása van szervezetünkre.
A régebbi időkben a vanília népszerű orvosságnak számított, miközben ma szinte csak csábító aromája miatt használjuk.
18. századi régi tankönyvekben a vanília gyógyászati felhasználását részletesen leírják. A vanília termése a patikákban a 19. századig kapható volt főzetként, tinktúraként és por alakban is.
A vanília egy trópusi orchidea virágának maghüvelye, a létező 30.000 orchidea fajtából az egyetlen, amelynek ehető a termése.
A valódi vanília nagyon értékes fűszer. Termesztése költséges és fáradságos, feldolgozása hetekig tart, éppen ezért nem olcsó. Az utánzat a valódi vanília árának kb. 5%-a, és a csábító áron kívül nem sokat nyújt, ínyencek számára abszolút élvezhetetlen.
A friss vaníliarúdnak azonban egyáltalán nincs íze. Hő és fermentációs eljárások segítségével szabadulnak fel az aromaanyagok.
A szintetikus vanillin toxikusnak számít, idegméreg, károsítja a génállományt, és fennáll a gyanú, hogy kedvez a daganatoknak.
Míg a vanillin aromája egyetlen szintetikus anyagból áll, a valódi vanília egyedülálló ízét közel 200 természetes összetevő harmonikus kompozíciója adja.
A vaníliában kisebb mennyiségben fellelhetők tanninok és különböző nyomelemek, mint pl. kalcium, nátrium, foszfor, kálium, magnézium, cink, réz, mangán és vas. Vitamintartalmát a B1-, B2-, B3-, B5-, és B6-vitamin határozza meg. A vanília fogyasztása segít megszüntetni a depressziót, a stresszes állapotot és az ezzel járó magas vérnyomást, valamint az alvászavarokat is.
Egyedi és különleges aromáját a vanillin nevű polifenolnak köszönheti, mely erős antioxidáns vegyület.
Felhasználása
● alvászavarok,
● bakteriális fertőzések,
● depresszió,
● emésztési zavarok,
● ekcéma,
● fertőtlenítés,
● fogyókúra,
● gombás fertőzések,
● görcsök,
● láz,
● magas vérnyomás,
● pattanások,
● rákos betegségek megelőzése és
● stressz esetén.
A szintetikus vanillint a laborban az úgynevezett lignin-szulfonsavból, a papíripar egy melléktermékéből állítják elő.
A valódi vanília ellenben egy orchidea terméseként illatos arany-fehér virágokból nő örökzöld erdők árnyékában, egész évben körülvéve trópusi hőséggel.
A valódi vanília nem csak egyedülállóan aromás illatú és ízű, ezen kívül még egészséges is.
Nézzük mi mindenre jó ez az értékes fűszer
● a vaníliát használhatod a szervezet általános erősítésére,
● parfümként régen is nagyon népszerű volt, afrodiziákumos hatása miatt, nemcsak a férfi nemet vonzotta, hanem a szerelmi vágyat is fokozta. A vanília illateszenciáit ma is alkalmazzák a parfümiparban,
● erős gyógyhatását a gombás fertőzéseknél fejti ki a legjobban. Gombaölő, antimikrobiális és gyulladásgátló tulajdonságai ezért olyan bőrbetegségeknél lehetnek hasznosak, mint a neurodermitisz vagy az ekcéma,
● az igazi vanília anyagai védik sejtjeink DNS-ét, tehát megelőzhetik a mutációkat és ezzel a daganatot is,
● kutatók az Alzheimer-kór gyógyításában kísérleteznek a vanília alkalmazásával, mivel azt feltételezik, hogy ez az egzotikus, édes fűszer feltartóztatja az agyban az oxidatív folyamatokat,
● a vanília nyugtató hatással van az idegekre, alkalmazható alvászavaroknál. Az aromaterápiában a vanília illóolaját ma is használják szorongásos állapotoknál, álmatlanságnál és depressziónál. A homeopátia is alkalmazza az agyra gyakorolt hatása miatt.
● terhességi rosszullétekre, hányingerre és hányás ellen igazi vaníliából készült fagylalt segítség lehet az első hónapokban. Ma már a legtöbb fagylaltban szintetikus vanillint használnak,
● nyugtató hatása mellett fájdalmas menstruációs problémáknál is segítséget nyújthat,
● a vanília nagyszerű étvágygerjesztő, növeli a gyomorsav mennyiségét, ezáltal javítja az emésztést.
A vanília kivonatot használhatod mellékhatások nélkül. Nagyon nehéz tiszta, igazi, hamisítatlan vanília kivonatot vásárolni és elég drága is, éppen ezért készítsd el saját magad.
Házi vanília kivonat recept
6-7 db teljes vanília rudat egy éles késsel vágj hosszirányban ketté és helyezd egy jól zárható üvegbe. Óvatosan önts rá 5 dl vodkát, zárd le és erősen rázd össze. 4-5 hétre tedd szobahőmérsékletű, sötét helyre (pl. konyhai szekrénybe) és 1-2 hétig naponta rázd össze, ezután elég lesz hetente egyszer. Sötét, borostyánszínű lesz és nagyon illatos. Használhatod ízesítésre és gyógyászati célra is. Ahogy fogy az üvegből a kivonat, úgy folyamatosan utántölthető alkohollal és vaníliával. Önmagában ugyan nincs jó íze, de a süteményeknek és a krémeknek elképesztően intenzív vanília íze lesz.