Ásókának nevezzük azt a láb- és kézkörmök alatt élő gombát, amely nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem egy idő után fájdalmas is lehet, ha nem kezelik időben a fertőzést. Nedves, meleg helyen gyorsan szaporodik, könnyen terjed egyik körömről a másikra, és akár komoly szövődményekkel is járhat.
Tulajdonképpen a körömgombásodás népbetegségnek tekinthető. Az Ásóka által okozott láb- vagy kézkörmök gombás fertőzésétől milliók szenvednek világszerte.
Ásóka egy olyan körömgomba, mely a kéz- és a lábujjak körmének szaruanyagát fogyasztja. Legtöbbször valamilyen sérülésnek köszönhetően költözik be a köröm alá, annak tövébe. Magától soha sem hagyja el a már birtokba vett körmöt. Az Ásóka által okozott gombás fertőzés tünetei, hogy a körmök megvastagodnak, elszíneződnek, vagy töredezetté válnak, a köröm lapok szerint szétválik. Először csak helyenként, majd a fertőzés lassan az egész körömre kiterjed és végül megfertőzi a többi ujjakat is. Az Ásóka egy fertőző betegség és nem csak egy esztétikai vagy kozmetikai probléma a körömfertőzés.
Tehát az Ásóka jelentősen beavatkozik az életünkbe, ha nem kezeljük időben. A fertőzés kellemetlen tünetei a betegség későbbi szakaszában jelentkezik, mely lehet égő fájdalom, nehéz járás, körömleválás. Az Ásóka elősegítheti más betegségek kialakulását is, mint például az orbánc, az allergia, a vérmérgezés. A tünetek és szövődmények mellett a környezetünkben élőket is megfertőzhetjük, ha nem vagyunk eléggé körültekintőek. Nedves, zárt, levegőtlen helyeken az Ásóka gyorsan szaporodik és beköltözik az útjába kerülő körmök legmélyére.
A gombás körömfertőzés tünetei a következők lehetnek:
● a körmök külleme „más”,
● elszíneződnek, barnás, sárgás színűvé válnak,
● lemezesen rétegesek, felszínük töredezett,
● megvastagodnak, nehezen vághatóvá válnak,
● az alatta összegyűlt salakanyagból kellemetlen szag árad,
● fájnak, ha érintkeznek valamivel.
Hogyan keletkezhet a gombás körömfertőzés?
Az Ásóka sok hétköznapi helyen megfordulhat, például öltözőkben, uszodákban, zuhanyzók környékén, de akár a saját kertünkben is, továbbá még olyan nem sterilizált manikűr vagy pedikűr eszközökön is, amiket fertőzött egyéneken használtak.
A körömgomba megjelenésekor a nem túl esztétikus tünetek szégyenérzést is kiváltanak, főleg nyári időszakban, mivel ekkor szembetűnőbb környezetünk felé. A betegség nem gyógyul meg magától, kezelés nélkül az idővel egyre súlyosabbá válik, ha időben nem kezeljük, kiterjedése előtt elhanyagoljuk.
A vény nélkül kapható gyógyszerek még a bőrgombával el is bánnak, de a makacs Ásókával a legtöbb esetben már nem tudnak megbirkózni. Az orvos által felírt gyógyszerek, kenőcsök pedig nagyon drágák és nem is biztos, hogy hatásosak.
Van egy jó hír azonban a betegségben szenvedőknek! A körömgomba házilag is gyógyítható, egyszerű, olcsó alapanyagok segítségével, melyekről az alábbiakban tudhatsz meg többet.
Több megoldás is hatásos lehet, akár felváltva alkalmazva.
● Teafaolaj
● Propolisz
● Grapefruit csepp
● Sós vizes áztatás
● Szódabikarbónás áztatás
● Ecetes fokhagymás kezelés
Fél cikk zúzott fokhagymát alaposan keverjünk el kevés 20%-os ecettel egy kisebb tálkába. Mossuk meg a lábunkat, majd töröljük szárazra. Kenjük be a lábon lévő körmöket, körömágyat a fokhagymás oldattal és hagyjuk rajta megszáradni. Végezzük el naponta kétszer ezt a műveletet. Mivel elég „illatos” ez a kence ezért zárt térben, vagy munkába menet esetleg randevú előtt nem biztos, hogy tudjuk használni.
Ecetes sós kezelés
Ugyan az, mint a fokhagymás kezelés, csak fokhagyma helyett sóval erősítsük az ecetet.
Van, aki esküszik a Betadin oldatra, mely jódot tartalmaz.
Kezelés után szappannal mossunk kezet. Legyünk türelmesek, hiszen a köröm lassan nő. Súlyosabb esetekben akár néhány hónapot is igénybe vehet a kezelés, de már az első hetekben látható, ha hatásos a kezelés módszere. A köröm színe nem fog megváltozni, esetleg halványodhat a fertőzött rész a kezelés hatására, de teljesen csak akkor tűnik el, ha lenő a köröm.
Olvass tovább a témában, összegyűjtöttük neked a körömgomba témában további hasznos cikkeket.